Milyonlarca emekli Ocak 2023 maaşlarına yapılacak zam oranlarını yakından talip ediyor. Bu bağlamda Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıklandığı enflasyon rakamları ile son beş ayın enflasyon farkının ortaya çıktığını ifade edebiliriz. Peki Ocak 2023 emekli maaşları ne kadar olacak? Sorusunun cevabı haberimizde…

Milyonlarca emekli Ocak 2023 maaşlarına yapılacak zam oranlarını yakından talip ediyor. Bu bağlamda Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıklandığı enflasyon rakamları ile son beş ayın enflasyon farkının ortaya çıktığını ifade edebiliriz. Peki Ocak 2023 emekli maaşları ne kadar olacak? Sorusunun cevabı haberimizde…


2022 yılının sonuna geldiğimiz bugünlerde gözler Ocak 2023 memur ve emekli maaşlarına ayrıca asgari ücrete yapılacak zam oranlarına çevrilmiş durumda. Bu bağlamda milyonlarca emekli TÜİK’ in kasım ayı açıklamış olduğu enfeksiyon rakamlarını inceledikten sonra Ocak 2023’ te yapılacak zam oranlarını araştırmaya başladı.

Ekran Resmi 2022-12-07 13.18.14


Emekli Maaşları Belli Oldu!


Son zamanlarda özellikle 2023 yılının yaklaştığı bugünlerde milyonlarca vatandaş maaşlarına gelecek zam oranlarını merakla bekliyor. Hem memur ve emekli memur maaşlarına yapılacak zam oranları hem de asgari ücrete gelecek zam miktarı yakından takip ediliyor. Yapılacak zam miktarlarının belirlenmesi açısından enflasyon rakamları çok büyük önem arz ediyor.


TÜİK’ in son beş aydır açıklamış olduğu enflasyon rakamları göz önünde bulundurularak emekli maaşlarına yapılacak zam oranları hakkında değerlendirme yapılabilir. 2022 yılında temmuz ayında yapılan ikinci zam ile herkesin de bildiği gibi emeklilerin, son altı aylık periyotlar şeklinde maaşlarına enflasyon oranı kadar miktarda bir zam yapılıyor.


Özellikle Temmuz 2022 tarihinde yapılan zammın ardından emekliler oldukça gündemde yer almaya başlamıştı. Bankalar kendi müşterilerini rakip bankalara kaptırmamak için birbirinden güzel kampanyalar hazırladılar. Kendi maaşını bir başka bankaya taşıyan emekliler 3 yıllık taahhüt verip gittiği bankanın kampanyasından yararlanabiliyor. Bu bağlamda hem kamu bankaları hem de özel bankaların yarışı her ay güncellenerek adeta zirveye tırmanmıştı.

Ekran Resmi 2022-12-07 13.18.20


Ocak 2023 SSK/Bağ-Kur Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?


2022 yılının son günlerine geldiğimiz bu günlerde ise en çok merak edilen şeylerin başında kesinlike memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam ve asgari ücrete yapılacak zam artışı merak ediliyor. Son altı ayın enflasyon rakamları dikkate alınarak yapılacak zam oranlarının netleşeceğini ifade edebiliriz.


Merakla beklenen Aralık enflasyon oranları açıklandı. Aralık enflasyon oranının açıklanması ile 2022 yılının enflasyon oranı belli oldu ve maaşlara yapılacak zamlarda belli oldu. TÜİK, 5 Aralık 2022 tarihinde kasım ayı enflasyon verilerini açıkladı. Son beş ayın verilerine baktığımız zaman temmuz ayında yüzde 2,37, ağustos ayında yüzde 1,46, eylül ayında yüzde 3,08, ekim ayında yüzde 3,54 ve kasım ayında yüzde 2,88 oranında artış yaşandığını görüyoruz.

Bu bağlamda beş aylık enflasyon farkı toplamı yüzde 14,04 olarak gerçekleşmiştir diyebiliriz. Son beş ay için oluşan enflasyon farkı yüzde 7 civarında olduğunu belirtebiliriz. Öte taraftan toplu sözleşmede de yüzde 8 oranında zam yapılacağı belirtilmişti. İkisini topladığımız zaman %15 oranında bir zammın yapılacağını ancak iyileştirme payı ile daha güçlü bir zam da yapılma ihtimali bulunmaktadır.


Aralık ayı enflasyon rakamları Ocak 2023’ ün ilk günlerinde açıklanacak. Son altı ayın enflasyon rakamları ile yapılacak zam oranlarının tam anlamıyla netlik kazanacağını ifade edebiliriz. Ayrıca Merkez Bankası yıl sonu enflasyon beklenti anketi kapsamında altı aylık enflasyonun 18-20 seviyesinde olması tahmin ediliyor.Bu hesap kapsamında emekliler yeni yılın ilk altı ayında maaşlarına yaklaşık %20 civarında zam alacaklarını ifade edebiliriz.

Audi A4 Mart Ayı Fiyat Listesi Açıklandı! Bu Aya Özel İndirimler Havada Uçuşuyor! Audi A4 Mart Ayı Fiyat Listesi Açıklandı! Bu Aya Özel İndirimler Havada Uçuşuyor!

Dolayısı ile Temmuz 2022 tarihinde yapılan zamların ardından en düşük emekli maaşı 3.500 TL’ ye çıkmıştı. Bu bağlamda herhangi bir ilave zam yapılmaması halinde Ocak 2023 tarihinde en düşük emekli maaşının 4.200 TL seviyesine çıkılacağı belirtiliyor. 
TÜİK’ in aralık ayı verilerini açıklaması ile asgari ücrete gelecek zam oranının da netleşmesi açısından önem teşkil ettiğini vurgulamak gerek.