2023’te Emekliler en düşük kaç TL maaş alacak? 3500 TL maaş alandan 5000 TL maaş alana kadar yeni zamlara ilişkin bilinmeyenler açıklandı. İşte emekli maaşlarına yapılması beklenen zamla ilgili detaylar haberimizde…

Emeklilere yapılacak 2023 maaş zammıyla ilgili çeşitli işlemler yapılıyor. Öte yandan Aralık ayının enflasyon sonucuna göre önemli bir adım atılacak. Şimdilik bir bilinmezlik hakim olduğu için milyonlarca emeklinin bekleyişi sürüyor. Ancak en kısa sürede emekli maaşına zam yapılacak

PTT'den emeklilere ek ödeme! PTT emekli maaşlarını alanlara 10 bin TL verecek! PTT'den emeklilere ek ödeme! PTT emekli maaşlarını alanlara 10 bin TL verecek!

TCMB Anketine Göre Zamlanırsa Ne Olur?

Eğer TCMB’nin anketindeki enflasyon tahmini gerçek çıkarsa emekliler yüzde kaç alır sizlerle paylaşalım. Bu noktada pek çok faktör var fakat emeklilerin yeni maaş alacakları vakit TCMB anketinin etkili olduğu varsayarsak, 2022 enflasyon tahmini %66,80 olacaktır. Dolayısıyla yeni enflasyon sonucuyla birlikte SSK Bağ-Kur emeklileri ise %17,17 zam alacak. 

Yeni Emekli Maaşları Tahmini

Emekli maaşı, belirlenecek enflasyon ve maaş zammıyla birlikte 4500 TL’Den 5272,65 TL’ye çıkacaktır. 5000 TL maaş alan bir SSK Bağ-Kur emeklisi ise 5858,50 TL maaş alacaktır. Bununla birlikte emekli maaşlarında enflasyona bağlı zam yapılması muhtemel gözüküyor. Bu noktada bizleri başka hangi detayların beklediğini en kısa sürede açıklayacağız.

En Düşük Emekli Maaşı Kaç TL Olacak?

Bu enflasyon oranı ve zam oranına göre en düşük emekli maaşı 3500 TL’den 4095 TL’ye çıkacaktır. Dolayısıyla emeklinin yakından ilgilendiği en düşük maaşın varacağı seviye burasıdır. Elbette emeklinin alacağı ücretin tahmini olduğunu vurgulayalım. Aralık ayı enflasyon açıklamasıyla birlikte yetkililerden maaş zammı konusunda yeni bir duyuru gelecektir.