Emekli promosyon ödeme yarışı 2022 yılının ikinci yarısından itibaren hız kazanmıştı. 2023 yılında yapılan zamların ve EYT düzenlemesinin ardından gözler bankaların emekli promosyon ödemesine çevrilmişti. İşte detaylar…

Yapı Kredi Bankası Müşterilerine Özel: 100.000 TL’ye Kadar Kredi Fırsatı! Yapı Kredi Bankası Müşterilerine Özel: 100.000 TL’ye Kadar Kredi Fırsatı!

Emekli promosyon ödeme yarışı 2022 yılının ikinci yarısından itibaren hız kazanmıştı. 2023 yılında yapılan zamların ve EYT düzenlemesinin ardından gözler bankaların emekli promosyon ödemesine çevrilmişti. İşte detaylar…


2023 yılında yapılan zamların ardından gözler gözler bankaların hazırlayacağı emekli promosyon ödemeleri kampanyalarına çevrilmişti. 2022 yılının temmuz ayında hem memur hem de emekli maaşlarına yapılan zamların arından bankalar emekli promosyon ödemeleri konusunda birbirleri ile iletişime geçmişti. 

kredikampanyasi


Emekli Promosyon Ödemelerinde Yeni Dönem!


3 Ocak 2023 tarihinde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), aralık ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Kritik verilerin açıklanmasının ardından gözler memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranına çevrilmişti. Son altı ayın enflasyon rakamları ile yapılacak zam oranının farkı netleşmişti. Ancak refah payının da eklenmesi bekleniyordu. Açıklanan verilerin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı ilk açıklamada memur ve emekli maaşlarına %25 oranında zam yapacağını açıklamıştı ancak ikinci açıklamasında bu oranı %30’ a çıkardıklarını ifade ediyor. 


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Memur maaşlarında yüzde 87'lik artışa gitmiş, temmuz ayında yüzde 42'ye varan zam yapmıştık. Memurlarımızın ve emeklilerimizin oranlarına razı olamadık. Bakanlarımızla yaptığımız değerlendirme sonucunda memur ve emekli maaşlarında yüzde 25'lik bir artışa gitmeyi kararlaştırmıştık. Bunu da dün katıldığımız memur buluşmasında duyurmuştuk.

Memur buluşmasına giderken bakanlarımıza bu oranı daha da yukarı çıkacak formüller bulmaları talimatını vermiştik. Dün ve bugün yürütülen çalışmalar sonucunda memur ve emekli maaş artış oranını yüzde 30'a çıkaracak imkanlar sağladık. Buradan memurlarımıza ve tüm emeklilerimize ocak ayı maaş artışlarının yüzde 30 olarak uygulanacağı müjdelerini veriyoruz” ifadelerini kullanmıştı. Bunun yanında Başkan Erdoğan asgari ücrete de zam yapıldığını daha önce açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bize düşen görev, ülkemiz ve milletimiz için en doğru, en hakkaniyetli, en sürdürülebilir sonucun ortaya çıkmasını sağlamaktır. Ne emekçilerimizin haklarının yenmesine ne de işverenlerimizin üzerine, altından kalkmayacakları bir yükün bindirilerek istihdamın zarar görmesine rıza gösteririz” ifadelerini kullanarak 2023 yılında brüt asgari ücret 10 bin 8, net asgari ücret ise 8.506,80 lira olacağı belirtildi. 

631875be70380e14a8bc89c8


10 bin TL ile 30 Bin TL Arası Ödeme!


2023 yılında yapılan zamların ardından bir de 2022 yılının son günlerinde EYT düzenlemesi yapılmıştı. Dolayısı ile hem EYT düzenlemesi ile yeni emekli olacak kişiler için hem de yeni yılda yapılan zamların ardından gözler bankalara çevrilmişti. Bankaların emekli promosyon ödemeleri merak içerisinde araştırılmaya devam ediliyor. 28 Aralık 2022 tarihinde de EYT ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “28 Aralık'ta EYT düzenlemesini kamuoyuyla paylaştık. Milyonlarca vatandaşımızın sorunlarını herhangi bir sınırlamaya gitmeksizin çözüme kavuşturacak çalışmayı yakında TBMM'nin takdirine sunuyoruz” ifadelerini kullandı. 


2022 yılının ikinci yarısından sonra birçok banka emeklilere promosyon ödemesi yapmıştı. Bu bağlamda bazı bankalar 3.500 TL emekli promosyon ödemesi yaparken bazıları da 7.500 TL’ ye kadar hatta 10.000 TL ödeme yapmıştı. Ancak 2023 yılında yapılan zamların ardından bankaların tekrardan emekli promosyon kampanyalarında güncelleme yapması bekleniyor. Yeni yılda memur ve emekli maaşlarına %30 oranında zam yapıldığından bu zammın ardından tekrardan promosyon yarışının başlayacağını ifade edebiliriz.


28 Aralık 2022 ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın yaptığı açıklama ile EYT düzenlemesi açıklanmıştı. Düzenlemenin ardından ilk maaşlarını şubat ayında alacak yeni emekliler için bankaların emekli promosyon ödemelerinde artış yapacağı iddia edildi. Hatta bankaların emekli promosyon ödemelerini üç kattan daha fazla yaklaşık 30 bin TL’ ye kadar çıkarması bekleniyor diyebiliriz.