Milyonlarca emeklinin yakından takip ettiği ek zam ve intibak ödemeleri için yeni formül hazırlanıyor. Temmuz ayı emekli ve memur maaşlarına ek zam yapılması planlanıyor. Peki, en düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Emekliye ne kadar ek zam yapılacak? SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı maaşları için intibak düzenlemesi ne zaman yapılacak? İşte detaylar…

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde 9 saat arayla meydana gelen deprem felaketinin yaraları sarılmaya devam ediyor. Deprem felaketi nedeniyle çalışmalarını 2 hafta boyunca durdurmak zorunda kalan TBMM yeniden toplandı. TBMM gündeminin ilk sırasında Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) sorunu yer aldı. Nisan ayından itibaren emekli maaşı almaya başlayacak olan EYT’lilerin durumu yeni soruları da gündeme getirdi. Emekli ve memur maaşlarına yapılacak olan Temmuz ayı zam oranlarına ek zam ve intibak ödemesinin de dahil edilmesi planlanıyor.

eee1333-1

Şubat Ayı Enflasyon Oranları Bekleniyor

2023 Ocak ayında emekli ve memurlara yılın ilk 6 aylık dönemi için yüzde 30 oranında zam yapılmıştı. Enflasyon oranlarının yükselmesi nedeniyle milyonlarca emekli vatandaş zam oranının yetersiz olduğundan şikayetçi oldu. İntibak ödemelerinin yapılmasını talep eden vatandaşlar, aynı zamanda ek zam beklentisini de hükümete bildirdi. TÜİK tarafından 3 Mart tarihinde Şubat ayı enflasyon oranlarının açıklanacak. Şubat ayı enflasyon oranlarının yüzde 3.84 oranında yükselmesi bekleniyor.

Ziraat Bankası Müşterilerine Nisan Ayında Büyük Avantajlar Sunuyor! Ziraat Bankası Müşterilerine Nisan Ayında Büyük Avantajlar Sunuyor!

nakit12-5

Genel Seçim Öncesi Emekliye Ek Zam

Türkiye, 14 Mayıs tarihinde Genel Seçime gitmeye hazırlanıyor. Kahramanmaraş merkez üstlü deprem felaketinin ardından genel seçim tarihinin erteleneceği ileri sürülmüştü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçimin ertelenmeyeceğini açıkladı. 14 Mayıs’ta sandık başına gidecek olan vatandaşlar ülkenin geleceğine karar verecek. Ankara kulislerinden öğrenilen son bilgilere göre Ak Parti ve MHP’den oluşan Cumhur İttifakı seçim öncesi emekli ve memurlara zam açıklayacak. Aynı zamanda asgari ücrete de ek zam yapılması planlanıyor. Emeklilere yüzde 3 oranında ek zam yapılması beklenirken; memur ve memur emeklilerinin enflasyon farkı oranının yüzde 6’dan yüzde 8’e yükseltilmesi planlanıyor.