Son zamanlarda emekli promosyon ödemeleri ile gündemde yer alan emeklilere 2.200 TL ödeme yapılacağı belirtildi. Emeklilerin hesaplarına yatırılacak bu ödemenin ne zaman yapılacağı merak konusu oldu. İşte detaylar…

Son zamanlarda emekli promosyon ödemeleri ile gündemde yer alan emeklilere 2.200 TL ödeme yapılacağı belirtildi. Emeklilerin hesaplarına yatırılacak bu ödemenin ne zaman yapılacağı merak konusu oldu. İşte detaylar…


2022 yılında hem ocak ayında hem de temmuz ayında emekli ve memur maaşlarına ve asgari ücrete zam yapılmıştı. Özellikle temmuz ayında yapılan zammın ardından gözler bankaların vereceği emekli promosyon ödemelerine çevrilmişti. Bu bağlamda bankalar kendi müşterilerini diğer bankalara kaptırmamak için birbirleri ile yarışa girmişti. Bu ödemelere ek olarak 2.200 TL ödeme yapılacağı ve hangi tarihlerde hesaplara yatırılacağı merak konusu oldu.

Ekran Resmi 2022-12-14 18.29.14


Emeklilere Müjde!


Genel olarak yılda bir defa ve yılın ilk günlerinde memur, emekli ve asgari ücrete zam yapılırdı. Ancak 2022 yılında küresel piyasalarda etkili olan ve Türkiye’ de de olan yüksek enflasyon verilerinden kaynaklı Temmuz 2022 tarihinde de ikinci bir zam yapılmıştı. 2022 yılının son günlerine geldiğimiz bugünlerde gözler Ocak 2023 zamlarına çevrilmiş. Ancak memur, emekli ve asgari ücrete gelecek zam oranları için son altı ayın enflasyon rakamları önem arz ediyor. Maaşlara gelecek zam için aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanması lazım. Ardından emekli ve memur maaşlarına ve asgari ücrete gelecek zammın netleşeceğini ifade edebiliriz. 


Temmuz ayında yapılan zammın ardından bankalar emekli promosyon ödemeleri için birbirleri ile yarışa girdi. Bankalar kendi müşterilerini rakip bankalara kaptırmamak için birçok kampanya hazırladı. Emekli maaşını 3 yıl taahhüt ile taşıyan kişiler bu kampanyalardan yararlanabiliyor. O dönemde özel bankaların bu kampanyalarından birçok emekli faydalanırken Anadolu’ nun küçük yerlerinde kalan emekliler yararlanamadı. Bu bağlamda Hazine ve Maliye Bakanlığı’ nın talimatı ile kamu bankaları da sürece dahil olarak birçok emeklinin süreçten yararlanmasını sağladı. 


Hem kamu bankalarının hem de özel bankaların hazırlamış olduğu kampanyalardan birçok emekli yararlandı. Emekli promosyon ödemeleri açısından 2.500 TL ile başlayan kampanya zaman içinde yarışın kızışması ile 10 Bin TL’ nin üzerine çıktı. Gerekli başvuruyu yapan kişiler bu kampanyalardan faydalandı. Belli zamanlarda kampanya güncellemesi yapan bankalar emekli promosyon ödemelerinde yüksek rakam verme konusunda müşterileri kendi cephelerine taşımayı başardı. 

Ekran Resmi 2022-12-14 18.29.29


Bütün Emeklilere 2.200 TL!  


Bankaların birbirileri ile yarışa girdiği emekli promosyon ödemeleri ile gündeme gelen bütün emeklilere 2.200 TL ödeme yapılacak. Yarışın kızıştığı dönemde ek ödemeler ile bazı bankalar emeklilere 10 bin TL’ nin üzerinde ödeme yaptı. Ancak kampanyadan faydalanacak kişinin bankaya 3 yıl boyunca emekli maaşını o bankadan alacağı yönünde taahhüt vermesi gerekiyor. Bu bağlamda şartları taşıyan emekliler maaşlarına göre emekli promosyon ödemelerinden yararlanabildi. 


Bilhassa temmuz ayı zamlarının ardından bankalar kendi müşterilerini rakip bankalara kaptırmamak için böyle bir yarışa girdi. Yeni yıla geldiğimiz bugünlerde de Ocak 2023 emekli ve memur maaşlarına ayrıca asgari ücrete ve özel sektörde çalışanlara yapılacak zamlar araştırılmaya çalışılıyor. Bilhassa Türkiye İstatistik (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon rakamları yakından takip ediliyor. 

Ziraat Bankası TC Kimlik Numarasına Göre Ödeme! 70.000 TL'ye Kadar Ödeme! Ziraat Bankası TC Kimlik Numarasına Göre Ödeme! 70.000 TL'ye Kadar Ödeme!


Geçtiğimiz gün 5 Aralık 2022 tarihinde TÜİK kasım ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Açıklanan enflasyon rakamları ve sözleşmede verilen rakamların değerlendirmesi kapsamında %15 civarında bir zam oranının yapılacağını ancak bir de iyileştirme yapılma ihtimalinin de göz önünde bulundurulması ile daha yüksek bir oranda zammın yapılma ihtimalinin olduğunu ifade edebiliriz. Ancak şunu da belirtmekte fayda var. Aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ile hem memur hem de emekli maaşlarına ayrıca asgari ücret ve özel sektörde çalışanlarına yapılacak zam oranlarının netleşeceğini ifade edebiliriz.