2023 Genel Seçimleri öncesinde verilecek olan Ramazan Bayramı ikramiyesine zam yapılıp yapılmayacağı tartışıyor. Yüzde 30 oranında zam yapılması beklenen emekli Ramazan Bayramı ikramiyesiyle ilgili son gelişmeler neler? Kimler emekli bayram ikramiyesi alabilecek? İşte detaylar…

Ramazan ayının başlamasına sayılı günler kala emeklilerin gündemine Ramazan Bayramı ikramiyesi girdi. 2018 yılından itibaren emekli vatandaşlara Ramazan ve Kurban Bayramları’nda olmak üzere yılda iki kez ikramiye veriliyor. Emeklilerin heyecanla beklediği bayram ikramiyesine geçtiğimiz yıl zam yapılmıştı. 2022 yılında Ramazan Bayramı öncesinde 1.100 TL ikramiye ödemesi yapıldı. Enflasyon oranlarının yükselmesi nedeniyle emekli ikramiyesine zam yapılmasını talep eden vatandaşlar için güzel haberler gelmeye başladı.

9fRBU_1678701484_8868_w750_h500

Emekli İkramiyesi Ne Kadar Olacak?

2023 Ramazan Bayramı 21 Nisan-24 Nisan tarihleri arasına denk gelmektedir. 14 Mayıs’ta Genel Seçim için sandık başına gidecek olan yurttaşlar, emekli ikramiyelerine zam yapılmasını bekliyor. Genel Seçim öncesinde Ak Parti’nin vatandaşa daha fazla zam vereceği yönündeki iddialar kulislerde yüksek sesle konuşulmaya başlandı. Hükümete yakın kaynaklar tarafından Ramazan Bayramı ikramiyesine yüzde 30 oranında zam yapılacağı haberleri dile getiriliyor. Yüzde 30 zam yapılması halinde emekli bayram ikramiyesi 1.430 TL’ye kadar yükselecek.

Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir? Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir?

snVEn_1678701457_2054_w750_h500

Emekli Bayram İkramiyesi Ne Zaman Ödenecek?

Ramazan Bayramı emekli ikramiye ödemelerine zam yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından emekliye ödenecek ikramiye miktarı belirlenecek. Emekli bayram ikramiyelerinin ne zaman ödeneceği sorusu da gündemin ilk sıralarında yer alıyor. Her yıl olduğu gibi ikramiyelerin bayramdan önce verilmesi planlanıyor. Ramazan Bayramı 21 Nisan Cuma günü başlayacak. Emekli ikramiyelerinin ise 17-20 Nisan tarihleri arasında yapılması bekleniyor. T.C. kimlik numarasına göre emekli Ramazan Bayramı ikramiyeleri hesaplarına yatırılacak.

80000-2

Emekli Bayram İkramiyesi Kimlere Verilecek?

2018 yılından itibaren Ramazan ve Kurban Bayramları öncesinde verilen bayram ikramiyesinden sadece emekli vatandaşlar yararlanmıyor. Aynı zamanda yaşlılık aylığı, malullük aylığı, vazife malullüğü aylığı, ölüm aylığı, sürekli iş göremezlik geliri olanlara da ikramiye veriliyor. Şehir yakınları, gaziler, muharip gaziler, terörden zarar gören sivil vatandaşlar, güvenlik koruyucuları ve şampiyon sporculara da bayram ikramiyesi ödemesi yapılıyor. Dul ve yetimlere ise bayram ikramiyesi verilmiyor. Ramazan Bayramı ikramiyesi birden fazla emekli aylığı alan vatandaşlar için tek ikramiye olarak ödeniyor. SGK üzerinden emekli olmayan; özel sandıklar üzerinden sigortalı görünen vatandaşlar ise emekli ikramiyesinden yararlanma hakkına sahip bulunmuyor.