Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan EYT düzenlemesi TBMM Genel Kurulu tarafından onaylandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da EYT yasasını imzalaması ile birlikte karar resmileşti. 2 milyon 250 bin vatandaş için emeklilik yolunu açan düzenleme yaş haddi sınırına takılan vatandaşları kapsıyordu. E-devlet sistemi üzerinden şu ana kadar 800 bin kişinin emeklilik başvurusu yaptığı açıklandı.

ödemelers

Prim günü ve sigortalılık süresini dolduran; lakin yaş haddi sınırına takılan vatandaşlar ilk etapta emekli olabilecek. Prim günü borçları bulunan vatandaşlar ise borçlarını ödemeleri halinde emekli olma hakkına sahip olacak. Bu yüzden kamu ve özel bankaları tarafından EYT’lilere özel prim borcu kredi kullanma fırsatı sunuluyor.

cc-3

EYT’liler Prim Borcu İçin Kredi Kullanabilecek

Kamu ve özel bankaları tarafından yapılan açıklamaya göre EYT’liler için SGK prim borcu kredisi kullanma imkanı sunulacağı duyuruldu. Prim borçları için kullanılacak kredinin faiz oranları da belirlendi. Prim borcu kredisi için en düşük faiz oranı yüzde 1.48 olarak açıklandı. Faiz oranlarının bankalara göre farklılık gösterdiği tespit edildi. Özel bankalar tarafından en yüksek faiz oranı yüzde 2.09 olarak sunuldu.

bakanliködemee

SGK Prim Borcu Kredisi Şartları

Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir? Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir?

EYT yasasının Resmi Gazetede yayımlanması ile birlikte ilk etapta 2 milyon 250 bin vatandaşın emekli olacağı açıklandı. EYT’liler arasında sigortalılık süresini dolduran ve yaş haddi sınırı engellini aşan vatandaşların prim borcunun bulunmaması gerekiyor. Prim borcu ödemelerinin tamamlanmasından sonra erken emeklilik için başvuru yapılabiliyor. SGK tarafından emeklilik başvurusunun onaylanması halinde bankalardan promosyon ödemesi alınabiliyor. 3 yıllık taahhüt verilmesi halinde bir sefere mahsus olmak üzere nakdi ödeme yapılıyor. Prim borcu kredisi kullanacak vatandaşların promosyon ödemelerinden yararlanabilmesi için emekli olacakları tarihi belirlemeleri gerekiyor. Bu konuda bilgi almak için SGK’ya bağlı Müdürlüklere başvurulması yeterli olacak.

b8-3

EYT prim kredisinde faiz oranları kredi miktarına göre değişiklik göstermemektedir. Lakin, kredi miktarı ve taksit sayısı için farklı teklif seçenekleri sunulabilir. Nisan ayından itibaren EYT kapsamında emekli olan vatandaşlar ilk maaşlarını ve banka promosyon ödemelerini almaya başlayacak. SGK üzerinden emeklilik başvurusunda bulunan vatandaşlar; aynı süreç içerisinde banka promosyon işlemlerini de başlatma hakkına sahip bulunuyor. Bu sayede aynı ay içerisinde iki ödeme birden alma imkanı sunuluyor.