En düşük emekli maaşı alanlara ek zam yapılacak: Cumhurbaşkanı açıkladı

En düşük emekli maaşı ile en düşük memur maaşı belli oldu. Emeklilere ve memurlara yönelik yapılan ek zam müjdesi verildi. Mart ayında zamlı maaşlar çekme hesaplara yatmış olacak ve aynı zamanda altı aylık enflasyon oranında temmuz ayı için emekli maaşlarına ve memur maaşlarına da yeni zam yapılacaktır. Enflasyon oranları için yavaş yavaş açıklama yapmaya başlanmıştır.

Akbank Hesabı Olanlar İçin Son Dakika: 10.000 TL Bankamatik Kartınıza Ödeme! Akbank Hesabı Olanlar İçin Son Dakika: 10.000 TL Bankamatik Kartınıza Ödeme!

Merkez Bankası yıllık enflasyon beklentisini açıklamaktadır. Bu açıklamaya göre Merkez Bankası'nın enflasyon beklentisi anketi bir önceki döneme göre %3 lük bir artış göstererek seyretmiştir. Yıllık enflasyon beklentisi %35,76 şeklindedir. Daha önceki anket döneminde belirlenen oranlara göre TÜFE beklentisi %30.44 iken yeni ankette %30.75 olmuştur.

Buna göre emekli maaşı en düşük 5500 Ken iki aylık veriye göre 6069 TL olacaktır. En düşük memur maaşı ise mevcut durumun üzerinde 11.848 iken yeni hesaba göre 13.075 TL olacaktır. Emekli maaşlarının belli olma şekli zam oranları altı aylık enflasyon verileri doğrultusunda oluşmaktadır.

Oluşan bu verilere göre 2023 yılı ilk altı aylık dönemi iki verisi belli olmuştur. Kalan dört veri ise ilerleyen tarihlerde belli olacaktır. Bu kalan son dört veri de açıklandı taktirde altı aylık enflasyon rakamları belli olacağından dolayı emekli ve memur için yapılacak olan ek zamlar da belirlenebilmesi mümkün olacaktır.