Milyonlarca emekli ve memur Temmuz ayında alacağı enflasyon farkına dikkat kesilirken basında 6 aylık enflasyon farkının yüzde 40’ın üzerine yükseleceği tahmin edilirken memurlarda en düşük maaşın 9 bin liranın üzerine çıkacağı söylendi...

TÜİK tarafından dün açıklanan verilere göre enflasyon 24 yılın zirvesine yükselerek yıllık yüzde 73’ü aşmış ve 5 aylık enflasyon oranı ise yüzde 35,64 olmuştu. Böylece önümüzdeki ay enflasyon hiç artmamış bile olsa emeklinin alacağı zam yüzde 35,64 olarak netleşmişti.

Mayıs ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ile gözler milyonlarca memur ve emeklinin Temmmuz’da alacağı zamlı maaşlara çevrilmişken, Mynet'te yer alan habere göre, beklentinin artık enflasyonun aylık yüzde 2,97 olması yönünde olacağından, böylece yüzde 40’ın üzerine yükselecek 6 aylık enflasyon rakamları sonrasında, en düşük maaş memurlarda 6 bin 429 TL'den 9 bin 33 TL'ye, ek zamlı olursa 9 bin 193 TL'ye, en düşük emekli aylığı ise memurlarda 4 bin 289 TL'den 6 bin 26 TL'ye, ek zamlı olursa 6 bin 133 TL'ye, esnafta 2 bin 948 TL'den 4 bin 156 TL'ye, 2000'den önce emekli olan SSK'lılarda ise bu rakam 3 bin 292 TL'den 4 bin 641 TL'ye çıkacak.

Türkiye'nin Schengen Vizesi Ret Oranı da Yüzde 300 Yükseldi! "Vizesiz Avrupa" Hayallerimiz Vardı Bizim! Türkiye'nin Schengen Vizesi Ret Oranı da Yüzde 300 Yükseldi! "Vizesiz Avrupa" Hayallerimiz Vardı Bizim!

Enflasyon verileri sonrasında asgari ücret zammı için yeniden beklenti oluşurken mevzuatta yer alan bir madde asgari ücrete zam bekleyen milyonlarca çalışan için umut ışığı olmuştu. Zira mevzuat teknik anlamda asgari ücrete zam yapılmasına "asgari ücrete 'İster senelik ister aylık olarak zam yapılabilir" diyerek açık kapı bırakıyor.

Tüm bu tahminlerin yanı sıra Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyonun düşüş eğilimine girdiğini ve vatandaşın enflasyon baskısı altında ezilmesine müsade etmeyeceklerini dile getirerek şunları söylemişti;

"Bugün açıklanan enflasyon rakamları, enflasyon artışının hız kesmiş olduğunu ortaya koyuyor. Nisan ayında yüzde 7,25 olarak gerçekleşen TÜFE aylık artış oranı Mayıs ayında yüzde 2,98 gerçekleşerek enflasyon düşüş eğilimine girmiştir.
Ayrıca, atacağımız ek adımlarla bir yandan insanlarımızın günlük hayatlarını etkileyen fiyat artışlarının önüne set çekerken diğer yandan da gelirleri artırarak gelir seviyesindeki düşüşün hızla önüne geçmeye devam edeceğiz. Enflasyonla mücadele önümüzdeki dönemde birinci önceliğimiz olmaya devam edecektir. Vatandaşlarımızın enflasyon baskısı altında ezilmesine asla müsaade etmeyeceğiz!"
 

Diğer yandan ise Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, Türkiye İstatistik Kurumunun yayınladığı Mayıs ayı enflasyon rakamları üzerinden hükümete çağrı yaptı. Döviz kuru ve enflasyon oranlarındaki artışın toplu sözleşme ile elde edilen kazanımları yok ettiğini belirten Yazgan, "Yaşanan mağduriyetin giderilmesi için Temmuz zammına ek olarak kamu görevlilerine fazladan 1 aylık maaş ödemesi daha yapılmalıdır” şeklinde konuştu.