TÜİK'in ardından Veysel Ulusoy'a bu defa 'üniversite' soruşturması açıldı...

TÜİK'in aksine enflasyon rakamları açıklayan ENAG'ın kurucusu Prof. Dr. Veysel Ulusoy, TÜİK'in ardından bu kez de 'üniversite' soruşturması ile karşı karşıya kaldı. Ulusoy'a, görev yaptığı Yeditepe Üniversitesi tarafından 'disiplin soruşturması' açıldığı öğrenilirken. Cumhuriyet'e konuşan Ulusoy, "Bu soruşturma için savunmamı vermeyeceğim. Üniversiteyi bu olayın dışında, yöneticileri ise tamamen içinde görüyorum. Ankara'nın inanılmaz bir baskısı var" dedi.

Kamuoyu ile paylaştığı veriler tartışmalara yol açan Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK), hakkında 'kişilik haklarını ihlal ettiği' gerekçesiyle şikayetçi olduğu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) kurucusu Prof. Dr. Veysel Ulusoy'a bu defa da üniversite tarafından hedef alındı.

ENAG kurucusu Veysel Ulusoy'a şok! Hakkında soruşturma açıldı - Ekonomi haberleri

Görev yaptığı Yeditepe Üniversitesi, Ulusoy hakkında 'disiplin soruşturması' başlatırken, Ulusoy’un basına 'izinsiz' verdiği bir röportaj ve kurumun 'bina ve kaynaklarını izinsiz ve amacına aykırı' kullandığı gerekçesiyle savunmasını istedi.

Konuya ilişkinProf. Dr. Veysel Ulusoy ise üniversiteyi söz konusu olayın dışında fakat yöneticileri tamamen içinde gördüğünü ifade ederek, 'kesinlikle savunma vermeyeceğini' söyledi.

Ulusoy soruşturma hakkında, "Akıl almaz, inanılmaz, irrasyonel bir soruşturma ve soruşturma başlangıcı. Bu soruşturma için savunmamı vermeyeceğim. Zaten ben üniversiteyi, bu olayın dışında fakat yöneticileri tamamen içinde görüyorum. Yöneticilerden kastım; rektör ve rektör yardımcıları ve hukuk fakültesi dekanıdır. Ben bu kararı üniversiteme verdirtmemek için çok çabaladım. Yaklaşık 3 aylık süreçte bunu yapmamaları gerektiğini, yaparlarsa Yeditepe Üniversitesi'nin çok zarar göreceğini ve dolayısıyla kendileri, konumları itibarıyla bu zarara ortak olacaklarını söyledim" ifadelerinde bulundu.

Ulusoy, şöyle devam etti:

"Ben, üniversiteme zarar gelmesini istemiyorum. Fakat, soruşturmayı açan kişilerin sorumluluğunu sonuna kadar takip edeceğim ve bu kararımdan dönmeyeceğim. Onların da gerekli ve olması gereken sorumluluk kapsamında, yükümlülüklerini yerine getirmesini istiyorum."

"ENAG olarak, kararımız, hiçbir kuvvetten etkilenmeden halk için devam edecektir" diyen Ulusoy, "Biz hem enflasyon, hem fiyat endeksi verileri, hem de ekonomik analiz raporları ile halkı bilinçlendirmeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Bu arada söz konusu soruşturma metninin, AKP-MHP ortaklığıyla hazırlanan 'Sosyal Medya Yasası' ile neredeyse aynı olduğuna dikkat çeken Ulusoy, şöyle konuştu:

"Şu bilinsin ki, benim tahminim; Ankara'nın inanılmaz bir baskısı var üniversite üzerinde veya benim ilgili olduğum bütün kurumlar üzerinde... Bunu şuradan biliyorum; soruşturma evrakında, son dönemde TBMM'de olan 'Sosyal Medya Yasası'ndaki kelimelerinin birebir izdüşümü mevcut. Peşin hüküm mevcut. Bunu reddediyoruz. Ve bu konuda da gereğini yapacağız. Kişiler hakkında ve bunu yapan yönetim hakkında."

Gitarın Efsane İsmi Sahnede Bayıldı! Carlos Santana Korkuttu! Sağlık Durumu Nasıl? Gitarın Efsane İsmi Sahnede Bayıldı! Carlos Santana Korkuttu! Sağlık Durumu Nasıl?