Engelli maaşına gelen 2023 zammı sonrasında çeşitli detaylar da yanıt buldu. Artık daha daha fazla engelli aylığı ödemesi alabilirsiniz. Peki engelli maaşı almanın şartları nelerdir? İşte detaylarıyla birlikte sosyal desteklerdeki güncel zamlar...

Engelli vatandaşlara sunulan maaş ödemesiyle birlikte 2023 yılında zam geldiği duyuruldu. Aylık yapılan ödemelere ek olarak, yeni yılda daha fazla ödeme sahibi olabileceksiniz. Çünkü sosyal desteklere  zam geldi. Öncesinde asgari ücret, emekli ve memur maaşında da fiyat artırımına gidilmişti. Şimdi ise sıranın sosyal yardımlara gelmesi sevindirdi.

Evde Bakım Maaşı Ödemeleri Hesaplara Yatırıldı: Engelli Bireyler ve Ailelerine Destek Devam Ediyor Evde Bakım Maaşı Ödemeleri Hesaplara Yatırıldı: Engelli Bireyler ve Ailelerine Destek Devam Ediyor

2023 Engelli Maaşı Kaç TL Oldu?

Engelli maaşı 2023 yılında ciddi oranda zamlandı. Eğer engelli raporunuz %40 ila %69 arasında ise 1595 TL'lik sosyal destekten faydalanabilirsiniz. %70 ve üzeri engelli raporu olanlara ise gelen zamla birlikte 2392 TL'lik ödeme yapılacak. Dolayısıyla sosyal yardım alanlara özel daha fazla ödemede bulunulacak.

Engelli Maaşını Kimler Alabilir?

Engelli aylığı, adından da anlaşılabileceği üzere belirli bir engeli bulunan vatandaşlara sosyal yardım amaçlı sağlanmaktadır. İhtiyaçlarını karşılamaları adına, devlet tarafından destek ödemesi yapılıyor. Öncelikli şartlar arasında kişinin engelinin yüzdelik oranı %40 veya üzerinde olmalıdır. Bunun için hastanelerde heyete girilir ve heyetin incelemesi sonrasında hastanın çeşitli bölgelerinin yüzde kaç engelli olduğu konusunda bir karar verilir. Dolayısıyla engelli raporu almak isteyenlerin bir heyet gözetiminde sağlık durumuna bakıldığını biliyoruz.