Cumhurbaşkanı Erdoğan dün yaptığı açıklamada 70 bin konut ve köy evinin yapımına başlandığını açıkladı.

Cilt Bakımı Sırları Cilt Bakımı Sırları

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı iftar programında konuşma yaptı. Erdoğan, 6 Şubat tarihinden bu yana depremden etkilenen tüm illeri birkaç kez ziyaret ettiğini belirtti. Bunun ardından Erdoğan şu sözleri kullandı:

“Cumhur İttifakı olarak hep beraber depremden etkilenen illerin hepsini birkaç defa ziyarette bulunduk. Depremin yıkıma uğrattığı şehirlerimizi tekrardan ayağa kaldırmak için adeta sabırsızlanıyoruz. Devletin bünyesinde deprem bölgesinde yardım kampanyalarında destek olan gönüllülerimiz ile birlikte bütün 85 milyonun yarasını hep beraber sarıyoruz.”

Bir yılda toplamda 650 bin bina yapılacak

Erdoğan, hasar tespit çalışmalarının son aşamaya yaklaştığını ve enkazları kaldırma çalışmalarının hızlı bir şekilde sürdüğünü söyledi. Ardından, Erdoğan şu açıklamalarda bulundu:

“Çadırların yerini konteyner kentler ve prefabrik yapıların almasını sağlıyoruz. Deprem bölgesindeki konteyner sayılarını çok yakın bir zamanda 100 bin adete çıkaracağız. Geçici alanlarımızı hızlı bir şekilde tamamlarken kalıcı alanlarımızı da es geçmeyeceğiz. Kalıcı alanlarımızı da uzun vadeli süreç için en uygun şekilde yapacağız. Dün’den itibaren 70 bin konut ve köy evinin yapımına başlandı. Bu 70 bin konuttan 40 binine yakınının temeli atıldı. Bu sayıları her geçen gün yukarı yönde ilerletiyoruz.”

Erdoğan açıklamalarına bir yıl içerisinde deprem bölgesine yapacakları bina sayısını söyleyerek devam etti. Erdoğan, toplamda 650 bin konut yapacaklarını duyurdu. Bu konutlarında 319 bin adeti konut ve köy evi olacağını ekledi. Bu sayede Erdoğan, en kısa zamanda depremde evini kaybeden vatandaşlarımıza evlerini teslim edecek ve bu bölgedeki yerleri tekrardan canlı hale getirecekti.