Erdoğan'ın, ''Belki de pistler kaldırılmayacak'' sözlerinin ardından Atatürk Havalimanı'nın pistleri ile ilgili son karar verildi; Kuzey-güney yönlü pistler kaldırılıyor.

Erdoğan'ın, ''Belki de pistler kaldırılmayacak'' sözlerinin ardından Atatürk Havalimanı'nın pistleri ile ilgili son karar verildi; Kuzey-güney yönlü pistler kaldırılıyor.

Atatürk Havalimanı'nın Millet Bahçesi'ne dönüştürülmesi projesi büyük tepki çekmiş ve Dünya'da başka örneği olmadığı için, bir ülkenin mevcut pistlerinin kaldırılmak istenmesi bir türlü akla mantığa sığdırılamamıştı.

Yaklaşık 10 gün önce konuyla ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan karşılaştığı tepkilerin ardından, ''Pistleri belki de kaldırmayacağız. Pistler belki de kalacak'' ifadelerini kullanmıştı. Ancak Kuzey-güney yönlü pistin kaldırılacağına karar verildi.

Türk sivil havacılığının ilk göz ağrısı: Atatürk Havalimanı

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, CNNTürk televizyonunda katıldığı bir programda Atatürk Havalimanı’nın Millet Bahçesi’ne dönüştürülmesi projesine yönelik soruları yanıtlarken “Atatürk Havalimanı’nda 2 pist var biri kuzey, güney yönündeki diğeri de doğu-batı yönündeki pist. Kuzey-güney yönündeki piste biz bir millet bahçesi yapıyoruz. 1 pist kalacak, afet dönemlerinde hizmet verecek” dedi.

Bu açıklama ve karar ile kalan pistin gerçekten afet dönemi düşülerek mi bırakıldığı yoksa uzun süredir Erdoğan'ın özel havalimanı konumunda kullanıldığı için mi olduğu soruları akıllara gelirken, terminal binalarının da dönüştürüleceğini söyleyen Kurum, “Bu çerçevede mimarlarımızla bu binaları restore ederek içindeki düzenlemeleri yaparak fuar alanına çevireceğiz, müzeler yapacağız. Robotik alanlar oluşturacağız. Burada kullanabilecek ne varsa bu projeyi projelendirdik. Hangarlar da kalacak” dedi.

Bunu Yaptırmazsanız Aracınız Yakında Trafiğe Çıkamayacak! İşte Hem Para Cezası Hem de Trafikten Men Aldıran o Hareket.. Bunu Yaptırmazsanız Aracınız Yakında Trafiğe Çıkamayacak! İşte Hem Para Cezası Hem de Trafikten Men Aldıran o Hareket..

Geri adım sonrası son verilen karar ile de doğal olarak akıllara yeni yapılan İstanbul Havalimanı'satış şartları ile ortaya çıkan "başka havalimanı olmayacak" şartı geldi ve yaşananlar "patrondan izin çıkmadı" şeklinde yorumlandı.   

Peygamber İlan Etmeye Az Kaldı - Gazeteport