Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklama ile müjdeyi verdi.

Erdoğan SGK, belediyeler, il özel idareleri, yatırım izleme ve koordinasyon başkanlığı, gümrük müdürlükleri ve vergi daireleri gibi kamu kurumlarının alacağı borçlara ilişkin bir düzenleme yapıldığını açıkladı. Düzenlemenin detayları merak konusu oldu. İşte detaylar…

Başkan Erdoğan vergi ve prim düzenlemesi ile ilgili kabine toplantısı sonrasında açıklama yaptı. Yapılan açıklama sonrası vatandaşlar düzenlemenin detaylarını araştırmaya başladı. kamu kurumlarının alacağı borçlara ilişkin yeni düzenlemeler vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. 

Erdoğan Müjdeyi Verdi!

Ziraat Bankası bugünden sonra ödeme yapacak! 50.000 TL'ye kadar hemen başvuru yapılacak! Ziraat Bankası bugünden sonra ödeme yapacak! 50.000 TL'ye kadar hemen başvuru yapılacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın liderliğinde dün saat 15.20’ de Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilen toplantı yaklaşık üç saat sürdü. Kabine toplantısının ana maddesi ekonomi olurken Başkan Erdoğan toplantı sonrası önemli açıklamalarda bulundu. Bu kapsamda kabine toplantısında Cumhuriyet döneminin en büyük borç yapılandırma paketi hakkında da görüşme yapıldı. Öte taraftan toplantıda EYT düzenlemesinin takvimi, yargı paketi ve İsveç’teki saldırıları da ele alındı. 

Başkan Erdoğan, üç ayların başlangıcı ile ilgili olarak “Her sene olduğu gibi bu yılın mübarek üç aylarının da hepimiz için bir sorgulama, arınma, yenilenme, manevi zenginleşme fırsatı olmasını Allah'tan temenni ediyorum. Üç aylar boyunca yapacağımız tüm ibadetlerin, duaların, hayır ve hasenatın Rabbimizin katında kabulünü niyaz ediyorum. İnşallah bugün recep ayına, 21 Şubat'ta şaban ayına ve 23 Mart'ta ramazan ayına kavuşuyor; 21 Nisan'da Ramazan Bayramı'na, 28 Haziran'da Kurban Bayramı'na vasıl oluyoruz” ifadelerini kullandı. Seçim tarihi ile ilgili olarak ise Başkan Erdoğan, “Bu tarihi hem Kurban Bayramı arifesine ve dolayısıyla hac dönemine hem üniversiteye hazırlanan çocuklarımızın sınav takvimine hem de ilk ve ortaöğretim okullarımızın tatiline denk gelmesi sebebiyle güncelleme ihtiyacı duyduk” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine, “Bu anlayışla yaptığımız kapsamlı değerlendirmeler sonunda 14 Mayıs 2023 Pazar gününün her bakımdan seçim için en uygun tarih olduğunu gördük. Anayasa'da belirtilen usullere mütenasip şekilde ülkemizi bu tarihte seçime götürmek istiyoruz. Bu tarih güncellemesini Anayasamıza göre beşte üç çoğunlukla Meclis'imiz yaparsa memnuniyet duyarız. Meclis'te gereken çoğunluğun sağlanamaması halinde Cumhurbaşkanı olarak biz, seçimlerin 14 Mayıs'ta yapılabilmesini temin edecek bir takvimle kararımızı alıp süreci başlatacağız. Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümünün sevinci ve coşkusuyla bütünleşen 2023 seçimlerinin tarihinde yapmayı planladığımız güncellemenin, milletimize hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde devam etti. 

Kabine toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Cumhuriyetimizin kuruluşunun üzerinden geçen yaklaşık bir asır içindeki her kazanıma sahip çıkıyoruz. Vatan toprakları üzerindeki son devletimiz Cumhuriyetimizin ilk asrında yapılan her şeyi, bundan sonrasının bir hazırlığı bir girizgahı olarak kabul ediyoruz. Türkiye Yüzyılı vizyonumuzla Cumhuriyetimizin yeni yüzyılını sahip olduğumuz altyapı üzerinde, ülkemizi dünyanın en güçlü devletleri; milletimizi en müreffeh toplumları seviyesine çıkarmayı hedefliyoruz. Yeni yönetim sistemimizin ilk döneminde elde ettiğimiz tecrübelerin bize işaret ettiği iyileştirmeleri de yaparak ülkemizin bu tarihi fırsatı değerlendirebilmesi için var gücümüzle çalışacağız” şeklinde 2023 hedeflerine de vurgu yaptı. 

Başkan Erdoğan, prim ve vergi borcu düzenlemesi ile ilgili olarak “Şimdi de aynı uygulamayı, vergi dairelerimize vergi, ceza ve faiz gibi bütün başlıklarda 2 bin lirayı aşmayan borcu olan vatandaşlarımız için hayata geçiriyoruz. Bir defaya mahsus olmak üzere vergi dairelerine olan ve 31 Aralık 2022 tarihinden önceye ait 2 bin lirayı aşmayan borçların cezalarının tahsilinden vazgeçiyoruz. Detaylarını Hazine ve Maliye Bakanlığımızın açıklayacağı bu uygulamanın vergi dairesine olan borcundan dolayı takibe maruz kalmayacak vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.