Türkiye'de vatandaşa sabır dilenirken Kongo ve Cibuti'ye verilen yaklaşık 28 milyon Euro kredinin yeniden yapılandırılması haberi geldi...

Yaşananlarla ekonomik bir yıkım yaşadığı artık tartışılmaz bir gerçek olan Türkiye Eximbank kanalıyla Kongo ve Cibuti'ye yaklaşık 28 milyon Euro kredi vermişti ki halen bunun nedeni ve nasılı tartışılırken bu defa da kredinin yapılandırma haberi manşetlere düştü.

Türk Eximbank tarafından, Kongo ve Cibuti’de gerçekleştirilen projelerin finansmanı amacıyla, 2016 yılında sağlanan krediler AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan imzası ile yeniden yapılandırıldı.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Kongo Cumhurbaşkanı Tshisekedi ile bir araya geldi - Takvim

Dikkat çeken ve iki ülke tarafından imzalanan Borç Ödemelerini Askıya Alma Anlaşması’nda ise şu bilgiler ortaya çıktı;

*Türkiye ile Kongo arasında Brazzaville Uluslararası İş Kenti Projesi inşaatı için 20 Şubat 2015 tarihinde kontrat imzalandı. 4 Nisan 2016’da 197.4 milyon euro kredi sözleşmesi imzalandı. Kredinin 66.6 milyon euro kredi kullandırıldı. Kullanılmayan kısmı iptal edildi.

*Pandeminin neden olduğu küresel ekonomik zorluklar nedeniyle ödeneme belirtilen kredi yeniden yapılandırıldı. Yapılandırmada yüzde 4 ile 5.25 arasında yıllık faiz uygulanacak.

T.C.CUMHURBAŞKANLIĞI : Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cibuti Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda

*Yeniden yapılandırma ödemelerinin 2022 Haziran ayında başlaması ve 2027 yılına kadar tamamlanması öngörüldü. İşte ödeme tablosu:

13-14-15-16-17 Ocak tarihine dikkat! Banka 30 bin TL kimlik numaranızdan ödeme yapacak! Tek başvuru yeterli olacak 13-14-15-16-17 Ocak tarihine dikkat! Banka 30 bin TL kimlik numaranızdan ödeme yapacak! Tek başvuru yeterli olacak

Kaynak: Sözcü

Cumhurbaşkanı Erdoğan Cibuti'de - Anadolu Ajansı