AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Ticaret Odası 140’ıncı Yıl Özel Ödülleri Töreni’nde yaptığı açıklamada kullandığı bir cümle ile günde damga vurdu.

"Bu çalkantılı süreçte Türk ekonomisini geleneksel modellerle kurtaramayacağımızı gördük" diyen Erdoğan, yine sosyal medyanın gündemi oldu.

Erdoğan uzun süredir talep edildiği ve tartışılması yapıldığı üzere, çalışanlara yapılacak elektrik ve doğazgaz desteklerinin bin liraya kadar olan kısmının hem gelir vergisinden hem de sigorta prim kesintisinden muaf tutulacağını duyurdu.

Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir

Türkiye, Sefalet Endeksi nde Arjantin i geride bıraktı

Erdoğan, "Artık büyük liderler bile faizi düşürmenin daha faydalı olduğunu düşünüyor. Gelişmiş ülkeler dahil hiçbir devlet eski modelin vaaz ettiği şekilde davranarak sosyal sorunlarla boğuşmayı göze almıyor" ifadeleri ile de ayrıca dikkat çekti ve sosyal medya "faiz düşüren" ülkeleri aramaya başladı.

Enflasyonun Şubat ayında 'makul seviyelere' ineceğini iddia eden Erdoğan'ın dikkat çeken açıklamaları şöyle;

Özgür Demirtaş on Twitter:

"Ekonomimiz saldırılardan nasibimiz almıştır. Sinsice yürütülen saldırılar açık bir meydan okumaya dönüşmüştür. Ülkemizi en ağır şekilde eleştirenler bile bizimle aynı çizgiye gelmişlerdir.

Bu çalkantılı süreçte Türk ekonomisini geleneksel modellerle kurtaramayacağımızı gördük. Türkiye artık eski Türkiye değil. Bütün liderleri Türkevi'nde misafir ettik. Orada kendileriyle dünyadaki son gelişmeleri görüşme imkanımız oldu.

Enflasyonu faiz artırımı yaparak kontrol altında tutma çalışmaları artık ciddiye alınmıyor. Artık büyük liderler bile faizi düşürmenin daha faydalı olduğunu düşünüyor. Gelişmiş ülkeler dahil hiçbir devlet eski modelin vaaz ettiği şekilde davranarak sosyal sorunlarla boğuşmayı göze almıyor. Ben şimdi buradan haber veriyorum. Karşımda yatırımcılar var. Düşük faizle başta kamu bankaları olmak üzere düşük faizle sizleri yatırıma davet ediyorum.

İş insanlarımıza bazı müjdeleri paylaşmamak olmaz. İlk müjdemiz hemen her üyemizi ilgilendiren yemek ücretlerinin değiştirilmesiyle ilgili. Temmuz ayından itibaren çalışanlara ödenen yemek bedeli vergi istisnasını 34 liradan 51 liraya çıkardık. Yıl sonunda bu rakamı tekrar belirleyeceğiz.

Ek olarak, yemek ödemelerinde restoran, lokanta ve yemek kartı kullanma zorunluluğunu kaldırıyoruz. Artık çalışanlara nakden ödenen yemek bedeli tutarları da vergi istisnası kapsamına girecek. Böylece çalışanlara daha fazla alternatif sağlıyor iş verenlerin üzerinden de işlem maliyetini kaldırmış oluyoruz.

Çalışanlara yapılacak elektrik ve doğal gaz ödemelerinden vergi yükünün kaldırılması da bir diğer müjdemiz olacak. Bunun bin liraya kadar olan kısmını hem gelir vergisi hem de sigorta kesintisinden muaf kılıyoruz. Bu kararlarımızın çalışanlarımıza ve tüm işverenlerimize hayırlı olmasını diliyorum"