Uzun süredir Türkiye'ye dikkat çeken Arap akını sürerken her yeni gün ülkenin dört bir tarafında Suriyeli, Pakistanlı, Afganlı taşıyan kamyonlar, otobüsler de artık ürkütücü seviyelere varıyor. Konu ile ilgili en dikkat çeken ses ise Hatay'dan geldi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Pınar Işık Ardor'un sunduğu Pazar Siyaseti programında yine Türkiye'nin yaşadığı göç sorununa dair çarpıcı açıklamalar yaparken "korkuyorum" sözleri duyuldu.

"Benim korkum demografik yapının değişmesi' diyen Savaş, "Bizim mücadele ile vatan topraklarına kattığımız Hatay'ı mücadele edemez pozisyona gelip kaybetme korkusu." ifadeleri ile yaşanılan duruma dikkat çekti.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş'ın dikkat çeken cümleleri şöyle oldu;

Lütfü Savaş kimdir? - Yeni Akit

"Bizim daha bilimsel daha objektif ve gelecek adına birleştirici bir rolümüz var ama öncelikle bağımsızlığımızı korumamız gerekiyor. Hatay çok özel bir yer ve bu özel yerin özel insanları var."

Mavi Kart ile Almanya'da Çalışmak İsteyenlere Duyuru! 2024'e Almanya'da Girebilirsiniz! Mavi Kart ile Almanya'da Çalışmak İsteyenlere Duyuru! 2024'e Almanya'da Girebilirsiniz!

"Resmi kayıtlara göre 350-400 Suriyeli sayısı telaffuz ediliyor ama baktığınız zaman bunu siz kullanılan sudan, çıkan çöpten, arıtmaya giden kirli sudan çıkarabilirsiniz bundan çok daha fazla insan olduğunu."

"Hatay, Doğu Akdeniz’in kalesi pozisyonunda. Benim korkum demogfrafik yapının değişmesi. Bizim mücadele ile vatan toparaklarına kattığımız Hatay'ı mücadele edemez pozisyona gelip kaybetme korkusu."

"Gelen gidenden fazla hala kaçak girişler var. Duvarın üstüne bir merdiven koyup atlıyorlar bu tarafa. Zaman zaman tünel kazıyorlar, maalesef kaçak girişler devam ediyor."

"Cumhurbaşkanımız 40-50 milyar dolar yardım parası koyduğunu söylüyor. Çeşitli vakıflar destek veriyor biz görüyoruz. Bunların bir kısmı tekrar bunların gideceği şekilde hazırlamak için kullanılabilir."

"Suriye konusu milli bir konu. Ne CHP’nin ne iktidarın ne diğer siyasi partilerin tek başına çözebileceği bir konu değil. Tüm siyasi partilerin bu konuyu çözebilmek için aynı istikamete bakması gerekir. Siyasete malzeme olacak bir konu değil."

Son dakika! Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfi Savaş hakkında soruşturma - Takvim