Erken Emeklilik Bekleyenlere Yeni Haber Geldi, Cumhurbaşkanı Açıkladı, Prim Borcu Olanlar Dikkat

Sosyal Güvenlik Kurumu emeklilik yaşı gelen ancak prim borçları yüzünden emekli olamayan kişiler için yeni bir fırsat sundu. SGK’nın anlaşma sağladığı bankalardan kredi çekilerek taksitle prim borcu ödenecek.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bankalar ile sağladığı anlaşma kapsamında artık prim borcu olan vatandaşlar tüm borcu tek seferde ödemek zorunda kalmayacaklar. Bakanlık yaptığı açıklamada, anlaşma sağladıklar bankalardan vatandaşların sadece prim borçları kadar kredi çekip, aylık taksitler halinde ödeme yapacaklarını ifade etti.

Aylık Nasıl Bağlanacak, Başvuru Nasıl Yapılacak?

Diğer yandan kredinin işlem koyulması ile birlikte kişi kredi borcunun bitmesini beklemeyecek. Bakanlığın anlaşma sağladığı bankadan prim borcu ödeme kredisini çeken kişi direk olarak emekli edilecek. Aynı bankadan kendisine bir emeklilik aylığı bağlanırken, kredi taksitlerini ödemeye devam edecek. Bu kapsamda taksitler ödenirken emekli olunabilecek.

Borcun tamamen kapatılması gerekmeyecek. ‘’Kredi İş Birliği Protokolü’’ olarak adlandırılan bu sisteme başvuru için ise Ziraat Bankası, Halk Bankası veya Vakıfbank şubelerine başvuru yapılması gerektiği açıklandı.

Prim borcu nedeni ile emekli olamayan kişiler nüfus cüzdanları, isimlerine düzenlenmiş bir fatura ve ikamet belgeleri ile kendilerine en yakın Ziraat, Vakıfbank veya Halk Bankası şubesine gidecekler. Burada kredi müşteri temsilcileri ile görüşüp, prim borçlarını ödemek için kredi kullanmak istediklerini belirtecekler. Gerekli kredi başvuru sözleşmesinin doldurulması ardından ise başvuru tamamlanıyor.

TBMM Onay verdi: 10 bin TL kredi başvurusu başladı! EMEKLİLER alacak! TBMM Onay verdi: 10 bin TL kredi başvurusu başladı! EMEKLİLER alacak!

Maaş Nasıl Alınıyor?

Prim ödeme kredisinin alınmasından hemen sonra ise emekli aylığı kişiye prim borcu henüz kapanmamış olmasına rağmen bağlanıyor. Borç bankaya ödenen kredi taksitleri ile yavaş yavaş kapanıyor. Kişi sadece prim borcu kadar kredi alıyor. Verilen kredi ise %1,60 faiz oranı ve 36 ay vade üzerinden hesaplanacak. Diğer bir ifade ile prim borçları 36 ay taksit ile ödenebilecek. Bakanlığın yaptığı son bir açıklama ise başvuru tarihleri hakkında oldu. Bu sistemden yararlanarak emekli olmak isteyenler en geç 31 Mart tarihine kadar ilgili anlaşmalı bankaların şubelerinden krediyi almak zorundalar. Bu tarihin kaçırılması gerekiyor.