Milyonlarca insan ev sahibi olmak istiyor. Ancak yüksek fiyatlardan dolayı bekleyenler de var. Bu bağlamda acaba fiyatlar düşer mi, beklemeli miyim yoksa almalı mıyım gibi sorular insanların kafasını meşgul ediyor. Bakalım DAP Holding Başkanı bu konu ile ilgili neler söylemiş. İşte detaylar…

Milyonlarca insan ev sahibi olmak istiyor. Ancak yüksek fiyatlardan dolayı bekleyenler de var. Bu bağlamda acaba fiyatlar düşer mi, beklemeli miyim yoksa almalı mıyım gibi sorular insanların kafasını meşgul ediyor. Bakalım DAP Holding Başkanı bu konu ile ilgili neler söylemiş. İşte detaylar…

Garanti bankası 100.000 TL borçları kapatmak için DESTEK ve BORÇ KAPATMA kredisi vereceğini açıkladı! Garanti bankası 100.000 TL borçları kapatmak için DESTEK ve BORÇ KAPATMA kredisi vereceğini açıkladı!


Son zamanlarda bilhassa yüksek enflasyon rakamlarının da etkisi ile ev fiyatlarında büyük bir yükselme yaşandı. Milyonlarca ev sahibi olmak isteyen vatandaşı kafası bu konuda biraz karışık. Vatandaşlar bu süreçte acaba fiyatlar düşer mi, almalı mıyım yoksa beklemeli miyim gibi sorular ile araştırma yapmaya devam ediyor. Bu bağlamda DAP Holding Başkanı Ziya Yılmaz, konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

627b57e486b24a12acc5af77


Ev Sahibi Olmak İsteyenler Dikkat!


2022 yılında ülkemizde yüksek enflasyon rakamlarından kaynaklı hemen hemen her sektörde zam haberlerinin geldiğini ifade edebiliriz. Bu bağlamda en çok şikayet konusu olan alanlardan bir tanesi de insanların temel yaşam hakkı olan barınma probleminin oluşması oldu. Burada hem konut fiyatlarında hem de kira fiyatlarında çok büyük artışların yaşanmasından kaynaklı vatandaşlar tepki vermiş olsa da bu artış yaşanmaya devam etti. Hatta ev sahipleri ve kiracıları arasında anlaşmazlıkların ortaya çıkması ile hukuksal birçok problemin ortaya çıktığını ifade edebiliriz. 


Küresel piyasalarda da yüksek enflasyon rakamları ile mücadelenin devam ettiğini söyleyebiliriz. Hatta küresel piyasalarda yaşanan yüksek enflasyon rakamlarının etkilerinin ülkemizde görüldüğünü de ifade edebiliriz. Bu etkilerin ve uygulanan politikalardan kaynaklı ülkemizde de yüksek enflasyon rakamları ile mücadele sürüyor. Öte taraftan Çin’ de de hala devam eden korona virüs salgının diğer ülkelere sıçraması ve tedarik zincirinde tekrardan kapanmalardan kaynaklı kopuşların yaşanması endişeleri bulunuyor. Bu bağlamda Çin’ de sert tedbirlerin alındığını da belirtebiliriz. 

Konut_Kredisi


Konut Fiyatları Düşecek Mi?


Yeni yılda milyonlarca vatandaşın merakla beklediği ev fiyatlarında bir düşüş yaşanıp yaşanmayacağı oldu. İnsanlar bu bağlamda beklemeli miyim, almalı mıyım yoksa fiyatlar düşer mi gibi sorulara cevap arıyor. Konu ile ilgili olarak da DAP Holding Başkanı Ziya Yılmaz önemli açıklamalarda bulunup sorulara cevap olacak şekilde açıklama yaptı.
DAP Başkanı Ziya Yılmaz, “Konut fiyatlarındaki artışın nedeni emtia fiyatlarındaki artış olduğunu herkes biliyor.

Son iki yılda bazı kalemlerde 5, bazı kalemlerde ise 10 kat artış oldu. Bu da inşaat maliyetlerini yükseltti. Tüm dünyada gayrimenkule olan talep arttı. Bunun iki nedeni var. Birincisi tüketici konut yatırımının enflasyona karşı en güvenli liman olduğunu gördü. İkincisi ise nitelikli konutlarda arz sıkıntısı başladı. Maliyetler arttı ama nitelikli konutlara talep de yükseldi.

Nitelikli konut üretimi durunca bir piyasa sıkıntısı yaşandı ve yaşanmaya da devam ediyor. Konut fiyatlarının düşeceğine dair analizler de vatandaşın konut edinme kararında etkili oluyor. Konut alıcısı bu yanlış analizlerle taleplerini erteliyorlar. Konut fiyatlarının düşmesini beklemek değil şu andaki seviyesinde kalmasını dahi beklemek bile mümkün değil. Sadece bir yıl öncesini düşünelim.

O zaman Ocak ayı ortalarında konutta fırsat ayı yorumu yapmıştım. Sonra fiyatlar aldı başını gitti. Şimdi yine konutta fırsat ayındayız diyorum” ifadelerini kullandı.


Başkan Yılmaz, yeni evim kampanyası ile ilgili olarak da sözlerine “Avrupa’da ne uygulanıyorsa bu yeni kampanya ile de o uygulanmaya başlandı. 180 ay vade gerçekten ciddi bir süre konut kredisi açısından. Kredi faizleri de 0,69 ile 0,99 arasında. Üstelik ilk 3 yıl da Hazine taksit desteği veriyor. İlk yıllarda vatandaş kira öder gibi düşük taksit ödeyecek. Konut sektörüne yönelik bu kampanyalar Türkiye ekonomisine güç veriyor. Emeği geçenlere ben hem vatandaşlar adına hem de konut sektörü adına teşekkür ediyorum” şeklinde devam etti.