Evde bakım maaşları hesaplara geçerken hak sahiplerine Kurban Bayramı ikramiyesi gündeme geldi. Peki, evde bakım maaşı alanlara ne kadar ikramiye yatacak? İşte detaylar...

Engelli ve yaşlılar için yatan evde bakım maaşları muhtaç kişilerin bakımını sağlayanlara yatıyor. İkramiyelerin gündeme gelmesinden önce ise ortaya evde bakım maaşlarının kesileceğine dair bir iddia atıldı. Peki, evde bakım maaşları kesildi mi? Evde bakım aylığı alanlara Kurban Bayramı ikramiyesi yatacak mı? İşte evde bakım maaşlarına dair detaylar... 

Tek başına temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan muhtaç kişilerin bakımlarından sorumlu olan kişilere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan maaş yatıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı evde bakım maaşlarından yararlanan 569 bin vatandaş düzenli olarak ödemelerini alıyor. E-Devlet üzerinden başvurusu yapılabilen evde bakım aylığı sorgulamaları da yine e-Devlet ve SMS ile sorgulanabiliyor.  

Ziraat Bankası TC Kimlik Numarasına Göre Ödeme! 70.000 TL'ye Kadar Ödeme! Ziraat Bankası TC Kimlik Numarasına Göre Ödeme! 70.000 TL'ye Kadar Ödeme!

evde bakım maaşı kurban bayramı ikramiyesi

EVDE BAKIM MAAŞLARI KALKTI MI? 

Aile Bakanlığı’ndan yatırılan 2023 yılında 4 bin 336 TL’ye artan evde bakım maaşlarına Temmuz ayında yüzde 40 oranında zam gelmesi bekleniyor. Öğrenilen bilgilere göre memur ve emekli zammı ile beraber sosyal yardımlarda da artış olacak. Bu durumda 6 bin TL’yi geçecek olan evde bakım maaşları yatmaya devam edecek. 

Yaşlı ve engelli vatandaşlar için evde bakım maaşı ödemeleri hesaplara yatmaya devam ediyor. Ayrıca kısmi zamanlı şekilde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan maaşlarını alan hak sahipleri sosyal güvenlik kapsamına dahil edilecek. Evde bakım konusunda engelli ve yaşlılara destek olanlara emekli olma imkanı yine devlet tarafından sağlanacak. 

EVDE BAKIM MAAŞI TEMMUZ 2023 

Evde bakım maaşı alan vatandaşlara verilen miktar hane gelirinin asgari ücrete oranla kişi başına 3’de 2’si kadar düşmesiyle sağlanmaktadır. Bu da 5 bin 671 TL olarak hesaplanmaktadır. Evdeki kişi başı gelir bu seviyeden yüksekse evde bakım maaşı bağlanmamaktadır.  

evde bakım maaşı temmuz 2023

EVDE BAKIM MAAŞI KURBAN BAYRAMI İKRAMİYESİ 

Evde bakım maaşlarına dair özellikle Kurban Bayramı yatıp yatmacağı merak konusu. Ancak bununla ilgili Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan herhangi bir açıklama yapılmadı. Şu an için yatıp yatmayacağına dair bir kesinlik yok.