Milyonları ilgilendiren EYT düzenlemesi resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmesi ile başvuru süreci başladı, kullanıcılar Sosyal Güvenlik Kurumlarına gitmeden E-Devlet Kapısı üzerinden emeklilik başvurusunu yapabilecek.

Kanunda yapılan yasal düzenleme ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na geçici madde eklenerek ilgili kanuna göre kanunun yürürlük tarihinden sonra aylık bağlanması talebinde bulunanlardan yaşlılık ve emeklilik aylığı bağlanacak olan kişiler söz konusu hükümlerdeki yaş dışındaki şartları taşımaları durumunda emeklilik veya yaşlılık ikramiyesini almaya hak kazanacak

Yine düzenlenen kanuna göre bu hükümler esas alınarak geriye dönük herhangi bir ödeme yapılmayacak ve geriye dönük hak talep edilemeyecek. İlk etap için 2 milyon 250.bin vatandaşımızın emekli ikramiyesi almasına olanak sağlayacak olan düzenlemede e-devlet üzerinden hızlı ve kolay başvuru yapılabilecek.

EYT şartlarını sağlayan vatandaşlar süre sınırı olmaksızın e devlet üzerinden işlemleri yapabilecek.

Başvurular Nasıl Yapılacak?

E-Devlet üzerinden başvuru yapmak isteyen kullanıcıların ise izlemesi gereken yok, e-devlet hesabına giriş yaptıktan sonra arama yerine ‘emekli veya gelir’ kelimelerini yazması çıkan sonuçlar içerisinden “Gelir aylık ödenek talep belgesi verilmesi” seçeneği işaretlenip, tahsis talep türünde ise ‘Yaşlılık Aylığı’ seçeneğini seçip adımları takip etmesi gerekiyor.

Kullanıcılar kendilerini karşılayan ekrandan ‘Yeni Başvuru’ seçeneğine tıklayıp tahsis talep türü olarak ‘Yaşlılık Aylığı’ seçeneğini seçmesi gerekiyor.

Ardından ise SSK kapsamında aylık talep ediliyor ise 4/A SSK; BAĞ-KUR kapsamında aylık talep ediliyor ise de 4/B Bağkur seçeneği seçilip başvur butonuna tıklamanız gerekiyor.

Utangaçlığı Yok Etmek İçin 4 Taktik! Utangaçlığı Yok Etmek İçin 4 Taktik!

Bir sonraki aşamada T.C Kimlik Numarası ve isim soy isim gibi bilgiler otomatik olarak doldurulmuş şekilde gelecek ve maaş ödemesinin yapılacağı banka seçilip, açıklama kısmına bankanın talep edilen şubesinin yazılması gerekiyor.

İletişim bilgileri kısmında ise cep telefonu numarası bilgisi girilirken başına sıfır girmeden yazılması gerekiyor, e-posta alanı zorunlu olmamak ile birlikte doldurmanız fayda sağlayacaktır.

Adres bölümüne gelindiğinde ise ikametgâh bilgisi ekrana yine otomatik olarak gelirken, tebliğin farklı bir adrese gönderilmesini isteyen kişiler, farklı adres kısmına yeni adres bilgilerini girmesi gerekmekte olacak.

Son olarak bir diğer önemli husus ise Bağkur, Emekli Sandığı, Banka Sandığı veya yurt dışından aylık alınması gibi durumlarda ise “Aylık alıyor mu?” kutucuğunda yer alan “Evet” ya da “hayır” seçeneklerinden bir tanesinin mutlaka işaretlenmesi gerekiyor kullanıcılar başvur kutusuna tıklaması ile birlikte başvuru işlemini tamamlamış olacaklardır.