TÜİK yaptığı açıklama ile şubat ayında yıllık bazda enflasyon rakamını yüzde 55.18 olarak açıkladı, açıklanan rakam son 12 ayın en düşük enflasyon rakamı olarak dikkat çekti.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Yıllık bazda yüzde 55.18 seviyesi olarak ölçülürken aylık olarak ise yüzde 3.17 olarak tespit edildi.

TÜİK yaptığı açıklamasında şu sözlere yer verdi; Ülkemizde yaşanan deprem felaketi nedeni ile 2023 yılı şubat ayında Gaziantep, Malatya ve Hatay bölge müdürlüklerimize bağlı olan illerde saha fiyatlarının derlenemediği açıklanırken, bu üç bölge müdürlüğüne bağlı illerde iş yeri barkod tarama verileri ve veri kazıma gibi yöntemler ile fiyat verileri toplanmış ve çalışmada kullanılmıştır, denildi.

Artışın en yüksek olduğu ana grup olarak lokanta ve oteller açıklanırken TÜFE’deki değişimin 2023 yılı şubat ayında bir önceki aya göre %3,15 bir önceki yılın aralık ayına göre ise %10, geçtiğimiz yılın şubat ayına göre %55,18 ve on iki aylık ortalama ışığında ise %71,83 olarak gerçekleştiği açıklandı.

Bir önceki yılın aynı ayına göre az artış gösteren grup ise giyim ve ayakkabı sektörü oldu %21,69 oran gerçekleştiren giyim ve ayakkabı sektörüne karşılık olarak ise lokanta ve otellerin oranı bir hayli şaşırttı.

En yüksek artış gıda ve alkolsüz içecekler grubunda gerçekleşti, ana harcama gruplarında 2023 yılının Şubat ayında bir önceki aya göre an az artış gösteren grup %-1,76 ile giyim ve ayakkabı sektörü olurken 2023 yılı şubat ayında bir önceki aya göre en büyük artışı %7,36 ile gıda ve alkolsüz içecekler oluşturdu.

Yine 2023 yılı Şubat ayındaki endekste kapsanan 143 temel başlıktan 23 temel başlığın düşüş gerçekleştirirken 3 başlıkta bir değişim olmadı, 117 temel başlığın endeksinde ise artış gerçekleşti açıklamalarına yer verildi.

Saz çalan kimselere verilen ad hangisidir? Saz çalan kimselere verilen ad hangisidir?

İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE’deki değişim ise 2023 yılının Şubat ayında bir önceki aya göre %2,62 bir önceki yılın aralık ayına göre %9,87 olarak açıklanırken geçtiğimiz yılın şubat ayına göre ise %55,16 olarak açıklandı.