EYT Dilekçesini Postayla Gönderen Yeni Yıl Öncesi Kârlı Çıkacak!

EYT Dilekçesini Postayla Gönderen Yeni Yıl Öncesi Kârlı Çıkacak! EYT'liler yeni yıl öncesinde eksik borçlarını ödeyebilmek için SGK önlerinde kuyruk oluşturdu. Prim borcu bulunanların bu süreçte yeni yıla girmeden ve rakamlar yükselmeden durumu çözüme kavuşturmayı umuyor. Yılbaşından sonraya kalacak olan ödemelerin %54,66 oranında zamla karşılaşması mümkün gözüküyor. EYT'lilerin bu durumda zarara uğramalarına engel olabilmek için uzmanlardan bir öneri geldi. Cumhurbaşkanı EYT problemini kökten çözecek sonuca sonunda ulaştı.

IBAN Numarasına Ödenecek, 100.000 TL'ye Kadar İsteyen Hemen Alacak! IBAN Numarasına Ödenecek, 100.000 TL'ye Kadar İsteyen Hemen Alacak!

Kadınlar 20 yıl, erkekler ise 25 yıl hizmet sınırını doldurduklarında 8 Eylül 1999 tarihi öncesinden emekli iş başlangıcı olan tüm çalışanlar emekli olabilecek. Tek şart 5.000 prim gün sayısının olması prim borcu bulunanlar Sosyal Güvenlik kurumlarına giderek dilekçe verme ve borçlanma yolu ile süreci tamamlamaya çalışıyor.

Öte yandan kanunlaşma süreci yaklaşmadan bu primlerin ödenmesi için büyük çaba sarf ediliyor. Öyle ki kurum Cumartesi günü dahi çalışacağını duyurdu. EYT'den faydalanmak isteyenlerin prim borcunu ödemesi gerekiyor. Doğum ya da askerlik ile bu borç karşılanabiliyor. Gün sayısı eksik olanların yılbaşından önce başvuruda bulunduğunda kârlı çıkacağı söyleniyor.

Konu üzerine SGK uzmanı Mustafa Kılıç yılbaşından önce borçlanma yapacakların yılbaşından sonra ödeyecekleri miktar %54.66 oranında daha fazla olacak, dedi. Konu ile ilgili EYT'lilere seslenişte bulundu. Şu anda Sosyal güvenlik kurumları ve online olarak e-devlet sistemleri en yoğun günlerini yaşıyor. Hizmet borçlanmasında bulunmak isteyenler ek külfetten kurtulabilmek için dilekçesini iadeli taahhüt yolu ile yılın bitimine son iki gün kala postaneler üzerinden SGK kurumuna iletebilir. 2022 yılı ücretleri üzerinden borçlanmamak için bunu yapmak isteyenler kârlı çıkacaktır, diyerek ekledi.