EYT tablosuna ilişkin veriler paylaşıldı. Yaş şartının olmamasıyla birlikte erkek ve kadın emekli adayları ne zaman emeklilik hakkı elde edecek? Güncel olarak emeklilik tablosu da yayınlandı. 1999 Yılı, öncesi ve sonrası sigorta girişlilerde son durum nedir?

Cumhurbaşkanı Adayları 100 Bin İmzayı Geçti mi? Muharrem İnce ve Fatih Erbakan İmza Sayıları 24 Mart 2023 Cumhurbaşkanı Adayları 100 Bin İmzayı Geçti mi? Muharrem İnce ve Fatih Erbakan İmza Sayıları 24 Mart 2023

EYT'de yaş şartının ortadan kaldırılması ile birlikte sigorta giriş tarihi büyük önem kazandı. Sigortalılık süresi ve prim şartını karşılayanların yaşa bakılmaksızın emekli olabileceği belirtildi. Bununla beraber ilk etapta en az 2 milyon 200 bin vatandaşın emekli olabileceği belirtiliyor. Dolayısıyla emeklilikle ilgili merak edilen detaylar tek tek paylaşılacak. Erkek ve kadın emekli adayları ne zaman emekli olabilecek?

EYT'de Yaş Şartı Aranmıyor!

EYT'de yaş şartının aranmaması güzel bir haber olarak paylaşıldı. Çünkü bazı EYT'liler yıllardır emeklilik beklemekteydi. Artık yaş şartı aranmıyor ve bu durumda pek çok emekli rahatlıkla emekli maaşını almaya başlayabilecek. Tüm bu detayların yanı sıra güncel EYT emeklilik tablosunu da sizlerle paylaşacağız. SGK emekli adayları EYT Yasası'nı yakından takip ediyor.

SSK Kadınlarda Emeklilik Tablosu

SSK'lı kadınlar için geçerli olan emeklilik tablosunda aranan 5 bin prim günü şartı ile birlikte 20 yıl da sigortalılık süre şartı bulunuyor. Üstelik kadın emekli adaylarının bu şartı karşılamasının yanı sıra 8 Eylül 1999 veya daha öncesinde sigorta girişli ise yaş şartı olmadan emekli olabileceği vurgulandı.

kadınlardaeyt

SSK Erkeklerde Emeklilik Tablosu

SSK'lı erkekler için ise 8 Eylül 1999 tarihi veya öncesinde sigorta girişi yapıldıysa 25 yıl çalışma şartı aranıyor. Sigorta primi ise 5000 gündür. EYT düzenlemesinin Meclis'ten geçmesi sonrasında tüm detaylar daha net bir şekilde belli olacaktır.

erkeklerdeeyt