EYT konusu yeniden gündemde! Bilindiği üzere Emeklilikte Yaşa Takılanlar son zamanlarda yaptıkları eylemlerle sesini duyurmaya devam ediyor. Bu kapsamda yeni adımların atılmasının beklenildiği ifade ediliyor. Buna göre 48 yaşında emekli olmanın önü açılıyor. İşte merak edilen ayrıntıların tamamı!

EYT için karar verildi! 48 yaş ve altı vatandaşlar için emeklilik koşulları açıklandı! SGK'ya dilekçe ver emekli ol... İlgili kanuna göre erken emekli olmak isteyen vatandaşlara yönelik aranan şartlar prim ve çalışma gün sayısı kriterleri üzerine kurulmuştur. Gerekli görünen prim sayısını ödemiş ve çalışma süresini tamamlamış olan vatandaşlar erken emeklilik avantajlarından faydalanılabilir. Bunun için ise kişinin SSK giriş kaydının hangi tarihi işaret ettiği önemlidir. Örnek vermek gerekirse bir kişinin sigortalı olarak işe giriş tarihi gün olarak 1 Ocak yıl olarak ise 1992 olsun. Kişi 20 yıl sigortalı olarak çalışsın ve ödediği prim sayısı da 5525 günü doldurmuş olsun. Bu kriterleri söylendiği şekilde tamamlayan bir kişi rahat bir şekilde 48 yaşında emekli olabilir.

Yapılan Açıklama Emeklilikte Yaş Sınırını Ortadan Kaldırdı!

Emekli olmak isteyen her vatandaşın önünde aşması gereken bir yaş sınırı uygulaması vardı. Milyonlarca vatandaş ödemesi gereken prim ve çalışması gereken gün sayısını doldurmasına rağmen emekli olamıyordu. Zira son aşamada yaş kriterine takılıyorlardı. Bu nedenle de milyonlarca vatandaş mağdur edilmiş oluyordu.

Yapılan yeni düzenleme ile beraber bu durum büyük oranda ortadan kaldırılmış oldu. Yaşa takılan vatandaşlara bir umut ışığı doğdu. Yapılan düzenlemeden faydalanmak ise oldukça kolay. Bunun için öncelikli yapılması gereken ise emeklilik gün sayısının doğru bir şekilde hesaplanması.

16 Milyon Emekliyi İlgilendiren 7500 TL'lik Ödeme Bankada Kuyruğa Neden Oldu! 16 Milyon Emekliyi İlgilendiren 7500 TL'lik Ödeme Bankada Kuyruğa Neden Oldu!

Emeklilik İçin Gün Sayısı Nasıl Hesaplanır?

48 yaşında emekli olma hayalleri kuran vatandaşların düzenleme gereği 5525 prim gününü doldurmaları bekleniyor. Bu noktada birçok vatandaş çalıştıkları gün sayısını doğru şekilde hesaplamanın yollarını arıyor. Sigorta başlangıç tarihinden itibaren yapılan hesaplamada arada çalışılmayan yıllar varsa bunların toplam gün sayısından düşülmesi gerekiyor.

Dolayısıyla en net hesaplama için vatandaşların e-devlet sistemi tercih etmeleri tavsiye ediliyor. Uygulamanın kullanılması için ise öncelikle PTT şubelerinden yeni giriş için şifre alınması gerekiyor. Sisteme kayıt olunduktan sonra ise bir tıkla kolayca hesaplama yapılabiliyor.