EYT son dakika haberleri milyonlarca kişinin son zamanlarda gündeminde yer alırken EYT sonrası maaş hesaplamaları ile ilgili de dikkat çeken bir gelişme yaşandı.

SGK Uzmanı Özgür Erdursun, EYT ile emekli olacak kişilerin maaşının ne kadar olabileceğine ilişkin hesaplama yaptı. Erdursun, EYT'lilerin maaş hesabı ile ilgili bazı değerlendirmelerde bulundu. Erdursun, EYT'lilerin çok büyük bölümünün, yaklaşık  %70'inin, emekli olmaları durumunda 3 bin 500 ile 5 bin lira aylık alacağı yönünde öngörüde  bulundu. İşte son dakika EYT haberiyle ilgili merak edilen detaylar... 

TBMM Onay verdi: 10 bin TL kredi başvurusu başladı! EMEKLİLER alacak! TBMM Onay verdi: 10 bin TL kredi başvurusu başladı! EMEKLİLER alacak!

Türkiye'de yaşayan 6 milyona yakın kişi EYT için gelecek olan haberi bekliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın çalışmasından gelecek iyi haber EYT'li vatandaşlar tarafından dört gözle bekleniliyor. Uzun süredir EYT için özel olarak kurduğu  ekip ile çalışmalarını sürdüren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, çalışmadaki son durum hakkında bazı bilgilendirmede bulundu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar sonucunda, 8 Eylül 1999'dan önce sigortalı olanların emekliliği hak etme koşullarının değiştirilmesiyle ortaya çıkan Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusunu gündemine aldı. İşte merak edilen konunun detayları siz değerli okurlarımız için haberimizde.

EYT yasası ile ilgili son dakika açıklamalarının ardından milyonlarca kişi yasanın çıkacağı günü merakla beklemeye geçti. EYT ile ilgili çalışma grubu kuruldu, düzenlemenin yıl sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. EYT'lilerin nasıl emekli edilecekleri ile ilgili  tek formül üzerinde çalışmalar alacakları maaşlarla ilgili Sosyal Güvenlik Uzmanı (SGK) Özgür Erdursun'dan açıklama geldi. İşte haberi detayları... 

'3 Bin 500 ile 5 Bin TL Aylık Alacaklar'

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili yasa için çalışmalar başladı  aralık ayında TBMM’ye gelmesi bekleniyor. EYT’lilerin ne kadar maaş alacağı hakkında değerlendirme yapan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, Türkiye'de emekli aylığı ortalamasının 4 bin 600 Türk lirası civarında olduğunu belirtti.

Erdursun, EYT'lilerin büyük bölümünün, yaklaşık % 70'inin, emekli olmaları durumunda 3 bin 500 ile 5 bin Türk lirası aylık alacağı tahmininde bulundu.

Türkiye'de her ay 30-40 bin kişinin emekli olduğunu belirten Erdursun, bu nedenle mayıs ayından yasanın çıkacağı aralığa kadar emekli olanlarla birlikte EYT'li sayısının 4 milyon 400'e kadar ineceğini öngörüyor.

Önce Cumhurbaşkanına Sunulacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yapılan son açıklamaya göre EYT ile ilgili yeni düzenlemeye dair çalışmalarda yavaş yavaş sona doğru gelindi ve ortaya çıkarılan plan yakın bir zamanda öncelikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak daha sonrasında ise alınan karar doğrultusunda. Aralık ayında düzenlenecek bir basın toplantısı ile detayları duyurulacak olan çalışma daha sonra yasa teklifi haline getirilerek Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulacak. Yasanın ise 2022 yılının sonuna doğru aralık ayında bu yıl sona ermeden çıkartılması ümit ediliyor.