Milyonlarca EYT'li ve emekli adayının sigorta prim borçlarında yapılandırma müjdesi geldi. Üstelik kredi çekerek emekli olmak isteyenler için bankalar hazırda bekliyor. EYT düzenlemesi Meclis'ten geçtiğinde borçlanma için düşük faizli kredi imkanı sunulabilir. İşte emeklilik ve sigorta prim borçlanmasında son durum...

Garanti BBVA Bankası Duyurdu: Banka Maaş Alan Kişiler İçin 100.000 TL Ödeme Yapıyor! Garanti BBVA Bankası Duyurdu: Banka Maaş Alan Kişiler İçin 100.000 TL Ödeme Yapıyor!

EYT'de düzenlemenin ne zaman Meclis'ten geçeceği tartışması hali hazırda sürmekte. Dolayısıyla bu konu hakkında yeni bir gelişme yaşanması bekleniyor. Bir diğer yandan sigorta prim borcu olanlar kara kara düşünmekte. Çünkü prim borçlarını ödemeden emeklilik yolunun gözlenemeyeceğini biliyorlar. Gelen son bilgiler doğrultusunda, sigorta prim borcu olanlar için yapılandırma kararı uygulanacak.

Sigorta Prim Borçları Yapılandırılıyor

Sigorta prim borçlarının yapılandırılması ile birlikte önemli detaylara yer verildi. Özellikle de EYT için borçlanan ancak ödemede problem yaşayan kişiler, başvuru yapılması ile birlikte yapılandırma hakkından faydalanabilir. Bunun için gerekli hesaplamalar ve hangi oranların geçerli olacağı ise detaylı şekilde paylaşıldı. 1 Kasım 2016 tarihi öncesi için Yİ- ÜFE oranlarının dikkate alınacağı belirtilirken, sonraki dönemdeki aylık değişim oranı %0,75 olarak belirlenecek.

sgkk-1

Bankalardan EYT Kredi Kampanyası!

Bankalar ise yakın zaman sonra Meclis'ten geçecek düzenlemeyle birlikte EYT üzerine yeni kredi kampanyaları düzenleyebilir. Sigorta prim borçlanması ile net olarak emekli olacağı belirlenen vatandaşlar, düşük faizli kredi imkanını kullanabilecek. Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan bu durumu onaylar bir yazı almaları gerekmektedir. Önümüzdeki haftalarda kredi kampanyaları duyurulduğu vakit detaylar da aktarılacaktır.