Emeklilikte yaşa takılan bireyler kapsamında emekli olacak kişilere yapılacak olan maaş ödemeleri başlıyor. Mart ayı içerisinde emekli olmak için başvurularını gerçekleştiren ve maaş bağlama işlerinin hepsini tamamlayanlar ilk ödemelerini alıyor.

Emeklilikte yaşa takılan bireyler kapsamında emekli olacak kişilere yapılacak olan maaş ödemeleri başlıyor. Mart ayı içerisinde emekli olmak için başvurularını gerçekleştiren ve maaş bağlama işlerinin hepsini tamamlayanlar ilk ödemelerini alıyor.

2 milyonun üzerinde EYT’li var

Emeklilikte yaşa takılanlar, sigorta başlangıç tarihleri 9 Eylül 1999 ve öncesinde olanları kapsar. Bunun yanında da emekli olmak için gerekli olan prim gününü ve sigortalılık süresi koşulunu gerçekleştirmiş olsa da yaşı itibari ile henüz emekli olmayanları kapsar. Bu kapsamda bakılacak olursa toplamda EYT’li olacak birey sayısı 2 milyonun üzerinde görülüyor. Hükümetin getirdiği bu kanun ile durumu çalışamayacak olan ama emeklilik yaşını bekleyen bireyler emekli olabilecek.

1,5 milyon EYT başvurusu gerçekleştirildi

Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesinin yürürlüğe sokulmasının ardından 2 milyonun üzerinde insan emekli olmaya hak kazandı. Bu kapsamda şu zamana kadar 1,5 milyon EYT’li bire emekli olmak adına başvurusunu gerçekleştirdi. NTV’nin yaptığı habere göre, emeklilik başvurusunu mart ayı içerisinde yapan EYT’liler ödemeleri nisan ayında yapılacak. Maaş bağlama işlemlerini tamamlayan kişiler birikmiş tutar ödemesini de alabilecek.

1,6 milyondan 250 bin başvuru tamamlandı

Maaş bağlama işlemini uygun bir şekilde tamamlayan herkes birikmiş tutar ödemesini alabilecek. Mevzuata göre mart ayında başvuru yapan kişiler 1 Nisan tarihinden itibaren emekli olarak sayılıyor. EYT kapsamında olan ve SSK’dan emekli olan kişiler 1 Nisan-17 Nisan arasındaki farkları alırken, Bağ-Kur’lular da 25 Nisan’a kadar olan farkı alabilme hakkına sahip olacak. EYT’nin yürürlüğe girmesinden sonra başvurular toplamda 1,6 milyona ulaştı. Bu başvuru sayısından 250 bine yakınının işlemi tamamlandı.

EYT’liler 9 bin 500 lira alacak

Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay

Nisan ayı Ramazan Bayramı olması dolayısıyla emekliler bayram ikramiyesi alacak. Yeni emekli olan EYT’li bireylerin aklında kendilerinin de bu ikramiyeden yararlanabilme haklarının olup olmadığı ile ilgili sorular dönüyor. Yeni emekli olanlar da bu bayram ikramiyesini alabilecek. Bayram ikramiyesi ile birlikte EYT’li bireyler nisan ayında yüklü bir miktar maaş alacak. Bayram ikramiyesi bu sene için 1100 liradan 2000 liraya çıkartılmıştı. Bu sayede EYT’liler 7500 lira emekli maaşı ve 2000 lira bayram ikramiyesi ile toplamda 9500 lira alacak.