Pek çok çalışanın hayalinde emekli olma süreci yer alır. Emekli olma süreci değişik nedenlerden ötürü değişebiliyor. Emeklilik yaşı yaklaştıkça bu proses daha yakından takip edilir.

TC Kimlik Son Rakamları 0-2-4-6-8 Olanlar Dikkat! 90.000 TL'ye Kadar Ödeme Verilecek TC Kimlik Son Rakamları 0-2-4-6-8 Olanlar Dikkat! 90.000 TL'ye Kadar Ödeme Verilecek

EYT'liler bekliyordu sonunda o haber geldi! Erken emekli olmak için yaş şartı kalktı! Emekli olma yolu açıldı. Genelliklede son senelerde pek çok çalışan erken emeklilik sisteminden yararlanmak istiyor. Genel olarak birtakım vatandaşlar emekli olmak amacıyla prim günleri tam oluyor ama yaşları yetersiz kalıyor. Bu proses bugünümüzde emeklilikte yaşa takılanlar olarak EYT şeklinde adlandırılıyor. Uzun vakittir gündem yer alan erken emeklilik sistemi amacıyla lüzumlu açıklamalar vakit vakit resmi olarak yapılıyor. Günümüzde devlet emeklilik amacıyla borçlanma kapsamında detaylı değişimler sağladı. Bu değişimlerin uygulanması ile merakla beklenilen erkenden emekli olmak olası oluyor. Borçlanma kapsamında prim günlerinin değişimleri oluyor. Devlet örneğin erkeklerde askerlik sürecini borçlanma süreci olarak sayıyor. Böylece erkeklerin askerlik prosesleri prim günlerine ekleniyor. Genellikle son günlerde EYT konusu ile ilgili adımların gelmesi herkes tarafından bekleniyor. Bu bağlamda askerlik borçlanmasının da erken emeklilik konusu ile ilgili etkili bir kazanımı yanında getireceği düşünülüyor!

Askerlik Borçlanmasıyla Erken Emekli Olma

Askerlik süreci devlete verilen bir hizmettir. Bu anlamda da genel olarak askerlik zamanları EYT kapsamına giriyor. Prim günlerinden ötürü emekli olamayanlar amacıyla askerlik süreçleri baz alınıyor. Son dönemlerde sık sık ön planda yer alan EYT bozukluğun çözümlerinde askerlik süreçleri de yer alır. Bayanlarda EYT amacıyla daha değişik sistemler uygulanıyor. Günümüzde yaşı gelmiş ama prim gün konusu ile ilgili problemleri olanlar amacıyla askerlik borçlanmasında erken emeklilik süreci avantajdır. Peki, doğum borçlanmasının erken emekliliğe katkısı var mı?

Doğum Borçlanmasıyla Erken Emekli Olma

Bayanlarda erken emeklilik süreçleri amacıyla sık sık doğum borçlanması süreçleri tercih edilir. Doğum dönemlerinde devlet her çocuk amacıyla 2; en çok 6 sene erken emekli olma imkanını oluşturur. Geçmiş dönemlerde doğum izinlerinin kullanımlarında problem yaşayanlar amacıyla EYT bugünümüzde mümkündür. Bayanlarda emekli olma yaşı düşük amacıyla 6 sene erken emekli olma imkanı da daha çok tercih edilir. Son oluşturulan EYT değişimleri ile emeklilik süreçleri daha kolay olarak tamamlanıyor.