İnşaat sektöründe en çok kullanılan malzemelerin başında inşaat demiri gelmektedir. Ülkemizde inşaat demirinde her geçen ay zamlar yapılmaktadır. Bu durumda inşaat maliyetlerini arttırmaktadır.

IBAN Numarasına Ödenecek, 100.000 TL'ye Kadar İsteyen Hemen Alacak! IBAN Numarasına Ödenecek, 100.000 TL'ye Kadar İsteyen Hemen Alacak!

İnşaat demirinde allak bullak eden fiyatlar şok etkisi yarattı! ! 1 ton inşaat demiri kaç TL oldu? İşte güncel fiyat... 2022 yılına girilmesiyle birlikte zamlanan inşaat demirlerine şubat ayı itibari ile yeni zamlar eklenmiştir. Durum böyle olunca inşaat sahipleri oldukça zor zamanlardan geçmeye başladılar. Genel olarak inşaat demirlerine yapılan zamlar Çin bazlı olmaktadır. Ayrıca ülkemizde bu temel inşaat yapı malzemesinin üretim miktarı ihtiyaç miktarını karşılayamamaktadır. Durum böyle olunca ve dolarda ki ani kur değişiklikleri de meydana gelince demir fiyatları yükselmektedir. İnşaat demiri fiyatlarının artış göstermesi konut sektöründe de fiyatların etkili bir düzeyde artış göstermesine neden olmaktadır.

İnşaat Demiri Fiyat Analizi

İnşaat sahipleri geçtiğimiz haftalarda demir fiyatlarında çok farklı rakamlara tanık oldular. Şubat ayının ortalarında Çin’de ki inşaat demiri fiyatlarında bir nebze düşüş yaşandı. Tabi ki bu durum ülkemizde ki fiyatları da az da olsa düşürdü. Ancak bu düşüş oldukça kısa zamanlı oldu. Ton fiyatı bu düşüşle 730 dolar seviyesine kadar inmişti. Ancak hafta başında fiyat tekrar 750 dolar seviyelerine geri geldi.

Fabrikalardan yapılan açıklamalara göre bu artış daha başlangıç. İlerleyen zamanlarda artışın devam edeceği tahmin edilmektedir. ABD ve Yemen ile yapılacak olan inşaat demiri ihracatı bir nebze piyasayı dengeleyecek gibi görülmektedir. Ancak bu ihracat antlaşması Nisan 2022’de imzalanacak. Böylece inşaat demiri fiyatlarına dair yeni bir ivmenin karşımıza çıkması da mümkün olacaktır.

Büyükşehirlerde Güncel İnşaat Demiri Fiyatları

İnşaat demirleri genel olarak 8 mm, 10 mm ve 32 mm olarak üretilmektedir. Ancak en çok kullanılan inşaat demiri türü 32 mm inşaat demiridir. Bazı büyükşehirlerde ki 32 mm inşaat demirinin 1 tonluk fiyatları şu şekildedir. Ankara’da 12.000 TL, İstanbul’da 12.020 TL ve demir çelik sanayide en önemli ilimiz olan Karabük’te 11.800 TL2dir. Ayrıca Kocaeli'nde 11.700 TL, İzmir’de 12.050 TL, Samsun'da ise 11.900 TL civarlarındadır. İnşaat demiri fiyatlarının en yüksek olduğu il ise 12.200 TL ile Tekirdağ olmuştur.