Türkiye’deki vatandaşların gözü kulağı 14 Mayıs’ta yapılacak olan Genel Seçime kilitlendi. İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ildeki valiliklere ‘’Seçim Tebliğleri Genelgesi’’ gönderildi. 61 maddeden oluşan seçim tedbirleri arasında ‘’sosyal medya paylaşımlarına’’ yönelik yaptırımlar dikkat çekti. İşte seçim güvenliği için alınan tedbirler…

2023 Cumhurbaşkanlığı ve 28’inci Dönem Milletvekili Genel Seçimi için geri sayım başladı. 14 Mayıs tarihinde sandık başına gidecek olan yurttaşlar, yeni Cumhurbaşkanı’nı belirleyecek. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından açıklanan seçim takvimine göre Cumhurbaşkanı seçimi için ikinci oylama tarihi 28 Mayıs olarak belirlendi. 2023 Genel Seçimlerine sayılı günler kala gündemin ilk sırasına seçim güvenliği yerleşti. Seçim güvenliği için muhalefet tarafından ‘’parmak boyası’’ uygulamasının kullanılması talep edildi. YSK tarafından kabul edilmeyen öneri tartışmaların fitilini ateşledi. İçişleri Bakanlığı ise 61 maddeden oluşan Seçim Tedbirleri Genelgesi’ni 81 ildeki Valilikler ile paylaştı.

9pskpgcXK0yqYJqG-tnkpg

Seçim Güvenliği için 601 bin 251 Personel Çalışacak

İçişleri Bakanlığı tarafından Seçim Koordinasyon Komisyonu kurulduğu açıklandı. 81 ilde valilikler tarafından belirlenen üyelerden oluşan Seçim Koordinasyon Merkezi görev alacak. Bakanlığa bağlı Seçim Komisyonu ve illerdeki Seçim Merkezleri birbirleri ile paralel şekilde çalışma yürütecek. İçişleri Bakanlığı Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi (GAMER) ise 81 ilde 7 gün 24 saat esasına göre hizmet verecek. 81 ildeki valilikler tarafından İl Seçim Güvenlik Planlarının hazırlanmasına karar verildi. Ayrıca, yerel medya temsilcileri ile koordineli şekilde haber akışı sağlanması için planlama yapılması kararı belirlendi.

secim-takvimi

Seçim güvenliğini sağlaması amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğü’nden 326 bin 387, Jandarma Genel Komutanlığı’ndan 196 bin 197, Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan 2 bin 800, Güvenlik Koruyucu olarak 58 bin 658 kişi görev alacak. Seçim güvenliği gönüllüsü olarak ise 17 bin 209 vatandaşımız hizmet verecek. Seçim günü güvenlik sağlanması amacıyla emniyet mensupları dışındaki kişilerin silah taşıması yasaklandı. Ayrıca, seçim güvenliği için emniyet ekiplerinin devriye sayıları en üst noktaya taşınacak.

icisleri-bakanligindan-secim-tedbirleri-genelgesi_f1581845

Kamera Sistemleri Kontrol Edilecek

İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı seçim tedbirleri genelgesine göre kamera sistemleri ve aydınlatma sorunları içinde ek önlemler alınacağı öğrenildi. 81 ildeki valilikler tarafından seçim sandığının kurulacağı binalarda inceleme yapılması kararı alındı. Teknik altyapı kontrolleri sağlanarak, güvenlik kameralarının düzenli çalışmasına yönelik tedbirler alınması istendi. Elektrik kesintisi gibi sorunların yaşanmaması amacıyla güç kaynaklarının çalışır vaziyette olması gerektiği belirtildi. Ayrıca, jeneratör desteği sağlanması için tedbir alınmasına karar verildi.

icisleri-bakanligindan-secim-tedbirleri-genelgesi_f1183294

Sosyal Medya Kontrol Altına Tutulacak

İstanbul'un Renault Yetkili Servisi İstanbul'un Renault Yetkili Servisi

14 Mayıs’taki Genel Seçimler için alınan tedbirler kapsamında sosyal medya paylaşımları da sürekli takip edilecek. Dezenformasyona yol açabilecek bilgilerin paylaşılmasını engellemek için bilişim suçları ekiplerinin görevlendirileceği açıklandı. Seçim suçları kapsamında değerlendirilecek olan provokatif paylaşımlar için idari işlem yapılmasına karar verildi.