Emeklilikte yaşa takılan kişilere yönelik yapılan düzenlemenin yürürlüğe girmesinden sonra emeklilik için yapılan başvuru sayısı 1,5 milyonu geçti. Başvuru yapan kişilerin bir kısmının aylık bağlama işlemleri yapıldı.

Emeklilikte yaşa takılan kişilere ilişkin düzenlemeleri bünyesinde barındıran Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmî Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş oldu. Düzenlemenin yapılması ile birlikte yüz binlere varan kişi emeklilik hakkına sahip oldu. Düzenlemenin uygulanmasıyla birlikte ilk aşamada 2 milyon 250 bin kişi emeklilik hakkına sahip oldu. Bu hakka sahip olan kişiler 3 Mart tarihinden itibaren başvuru yapmak için SGK’ye gitti.

EYT’liler nisan ayında maaş alabilecek mi?

Ödemeler, emeklilik dilekçesinin verildiği aydan bir sonraki ay başında yapılmaya başlanıyor. Yapılan başvuru tarihi maaş alma zamanını değiştiriyor. SSK ve BAĞ-KUR’lu vatandaşların nisan ayı için maaş alabilmesi için 31 Mart tarihine kadar başvurularını gerçekleştirmiş olması gerekiyor. Fakat, kamuda çalışan işçi ya da memurlarda bu süre doldu. Kamu işçi ve memurları nisan ayında emekli maaşı alma haklarını kaçırdılar.

31 Mart’a kadar müracaatı etmiş EYT’li bireyler, ilk aylıklarını 1 Nisan tarihinden itibaren alabilecek. Aylık almaya hak sahibi olan vatandaşlar süreci e-Devlette SGK evrak takip hizmetlerinden ya da SGK’nin il ve ilçe müdürlüklerine giderek süreci 7/24 takip edebilme şansına sahip.

Bayram ikramiyesi alacak kişi sayısı 15,6 milyonu buldu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yeni yapılan bayram ikramiyesi düzenlemesinden EYT’li bireyler de yararlanabilecek. Bu bireyler de dahil bayram ikramiyesinden yararlanacak olan vatandaş sayısı toplamda 15,6 milyonu buldu.

0,69 faizli krediyi onaylandı! Gören ev araştırmaya başladı! 0,69 faizli krediyi onaylandı! Gören ev araştırmaya başladı!

Mesai ücreti yüzde 88’lik bir artış gösterdi

Yapılan emeklilik başvurularına ilişkin çalışmalara hız kazandırmak adına göreve alınan SGK çalışanına 3 ay süresince mesai ücreti ödemesi gerçekleşecek. Bununla ilgili bir önerge Meclis gündemine gelerek torba teklifine eklenmesi sağlanacak. Mesai ücretinin de yüzde 88’lik bir artış göstererek 27 liradan 51 liraya yükseltilmesi sağlanacak. Böylelikle hiçbir çalışan mağdur olmamış olacak.