Faturanızı ödemekte zorluk çekiyorsanız devlet desteği alabiliyorsunuz. Maddi durumu iyi olmayan aileler için önemli adımlar atıldı. Elektrik, su ve doğalgaz faturaları için kaç TL destek sağlanacak? İşte devletin sağladığı güncel fatura yardımları...

Kimliğiyle başvuru yapan gelir durumu düşük ailelere fatura yardımları başladı. Kış aylarının yaklaşmasıyla beraber artması beklenen elektrik faturasının çoğunluğunu devlet ödeyecek. İşte kWh'ye göre devletin sağlayacağı destekler...
Türkiye'deki birtakım haneler için yüksek elektrik faturaları ekonomik sıkıntıların başında geliyor. Elektrik Tüketim Yardım Programı, bu yükü hafifletmek için devreye giriyor ve enerji ihtiyacı olan düşük gelirli hanelere kolaylık sağlıyor.

Akbank Hesabı Olanlar İçin Son Dakika: 10.000 TL Bankamatik Kartınıza Ödeme! Akbank Hesabı Olanlar İçin Son Dakika: 10.000 TL Bankamatik Kartınıza Ödeme!

Sosyal Devlet Anlayışıyla Elektrik Yardımı Sağlanacak!

Bu yardım programı, ailelerin elektrikle ilgili temel ihtiyaçlarını, yani aydınlatma ve ısıtmayı kolaylaştırmayı amaçlıyor. Özellikle bazı aileler için yüksek faturalar bütçeyi sıkıntıya sokabiliyor. Ancak bu program sayesinde, maddi zorluk içinde olan ailelerin elektrik faturaları daha makul seviyelere çekilmeye çalışılıyor. Yardımın miktarı, evde yaşayan kişi sayısına ve ailenin sağlık durumuna göre değişiklik gösteriyor. Örnek olarak, 1-2 kişilik haneler için aylık 75 kWh'lik bir destek sağlanıyor ve bu 112,63 TL'ye denk geliyor. Ancak 3 kişilik bir hane için bu destek 100 kWh ve 150,17 TL oluyor. Kronik rahatsızlıkları olan ve özel medikal ekipmana ihtiyaç duyan haneler için ise aylık 150 kWh destek ile 225,25 TL yardım veriliyor.

faturas

Elektrik Faturası Desteği Nasıl Alınır?

Elektrik Tüketim Yardım Programından faydalanabilmek için bazı şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Başvuracak kişinin Türkiye vatandaşı olması ve mavi kart sahibi olmaması şartlar arasında. Aynı şekilde başvuruda bulunan kişinin yurt dışında ikamet etmemesi ve hane içerisinde belirli meslek gruplarından (örneğin devlet memuru, noter, okul müdürü) birinin bulunmaması gerekiyor. Diğer kısıtlamalar arasında yurt dışında çalışma veya borç, özel mülkiyet üzerinden sigorta yaptırma ve cezaevinde veya bazı koruyucu kurumlarda bulunma yer alıyor.