ABD Merkez Bankası Finansal Kuruluşlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Michael Barr, banka iflaslarının ardından sermaye ve likidite standartlarını güçlendireceklerini söyledi.

İstanbul'un Renault Yetkili Servisi İstanbul'un Renault Yetkili Servisi

Amerika Birleşik Devletleri Senatosu, Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi, son banka iflasları ve federal düzenleyicilerin müdahalesine ilişkin oturum düzenledi. Düzenlenen oturumda FED Başkan Yardımcısı Michael Barr, ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu FDIC Başkanı Martin Gruenberg ve ABD Hazine Bakanlığı Müsteşarı Nellie Liang komitenin sorularını yanıtladı.

Yapılan oturumda, bazı komite üyeleri düzenleyici kurumların bankaya yönelik denetimini eleştirirken düzenleyiciler ise bankaların iflaslarının ardından attıkları adımları da savundular. FED’in SVB’deki riskleri gözden kaçırıp kaçırmadığının sorulmasının üzerine Başkan Yardımcısı Michael Barr, SVB yönetimini sonuçlardan mesul tuttu ve temel olarak bankanın iflas ettiğini, bunun sebebinin de SVB yönetiminin açık faiz oranı ve net likidite risklerini uygun şekilde ele alamadığının olduğunu ifade etti. Bunlarla beraber, Başkan Yardımcısı Barr, banka yönetiminin iş modelinden kaynaklanan risklere ilişkin bilgilendirildiğini belirtirken SVB yönetiminin sorunları çözmek için ise herhangi bir adım atmadığını aktardı.

100 milyar doların üzerinde varlığa sahip olan bankalar için sermaye ve likidite standartlarını güçlendirme ihtiyacı doğdu

FED’in gelecekte benzer banka iflaslarını önlemek için güçlü bankacılık düzenlemelerine ihtiyaç olup olmadığını değerlendirdiklerinin altını çizen FED Başkan Yardımcısı Barr, 100 milyar doların üzerinde varlığa sahip bankaların da likidite kurallarını gevşeten 2018’deki yasa değişikliğinin de yeniden gözden geçirilme ihtimalinin olabileceğini işaret etti. Başkan Yardımcısı Barr, 100 milyar doların üzerinde varlığa sahip olan bankalara sermaye ve likidite standartlarını güçlendirme ihtiyacı doğduğunu da belirtti ve bankacılık anlayışının değişen teknolojiler ve ortaya çıkan riskler ışığında geliştirilmesinin önemini de vurguladı.

Diğer bir yandan, FDIC Başkanı Martin Gruenberg, banka iflaslarının yayılmasını önlemek amacıyla SVB ve Signature Bank’taki mevduat sahiplerini korumak için önemli adımlar atıldığını anlattı. Başkan Gruenberg, düzenleyicilerin bir bankanın risk profilini hesaplarken de sigortasız mevduatlara nasıl baktıklarını yeniden değerlendirmeleri gerektiğini ifade etti.

Tüm bunlarla beraber, ABD Hazine Bakanlığının Yurtiçi Finanstan Sorumlu Müsteşarı Nellie Liang ise federal hükümetin, vatandaşların ABD bankacılık sistemine olan güvenini güçlendirmek ve Amerikan ekonomisini korumak için de kararlı ve etkili adımlar attığını belirtti. Ayrıca Liang, Hazine Bakanlığı’nın FED ve FDIC ile de düzenli olarak istişare ettiğini ve iflasların daha da geniş bankacılık sistemi üzerindeki etkilerini değerlendirmek için çalıştığını da ekledi.