Yurtiçi ve yurtdışı onlarca uzmanın ardından Merkez Bankası da yıl sonunda dolar kurunun rekor seviyede olacağını söyledi.

Merkez Bankası, bu defa Haziran ayına ilişkin piyasa katılımcıları anketini açıklayınca resmen gündem oldu. Merkez Bankası'nın yıl sonu dolar beklentisinin rekor seviyeye çıkarak 18,8 TL olması piyasada da korku yarattı.

Merkez Bankası (TCMB) Haziran ayına ilişkin "Piyasa Katılımcıları Anketi" sonuçlarını açıkladı ve ankete göre, katılımcıların cari yıl sonu dolar/TL beklentisi bir önceki anket döneminde 17,57 TL iken, bu anket döneminde 18,89 TL oldu.

12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla 18,47 TL ve 20,70 TL olarak gerçekleşmesi ile dikkat çekti.

Merkez Bankası anketinde yıl sonu dolar tahmini geriledi

Bu arada katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 57,92 iken, bu anket döneminde yüzde 64,59 oldu.

12 ay sonrası TÜFE beklentisi ise bir önceki anket döneminde yüzde 33,28 iken, bu defa yüzde 37,91'e yükseldi.

LC Waikiki Skandalı İçin Açıklama Geldi! Portestolar İse Sürüyor! LC Waikiki Skandalı İçin Açıklama Geldi! Portestolar İse Sürüyor!

24 ay sonrası TÜFE beklentisinin ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 19,54 ve yüzde 22,04 olarak gerçekleştiği görüldü.