French members of the elite tactical police unit RAID enter to search the Basilica of Notre-Dame de Nice as forensics officers wait outside after a knife attack in Nice on October 29, 2020. - A man wielding a knife outside a church in the southern French

Fransa'da son dönemlerde yaşanan terör saldırılarında, saldırının İslami terör olduğunu yineleyen Fransa yönetimi ile Türkiye arasında gerilim arttı.

Fransa'da gerilim artıyor


Son olarak Nice kentinde Notre-Dame Kilisesi'nde yaşanan bıçaklı saldırıda ikisi kadın olan üç kişi öldürülmüştü. Öldürülen kadınlardan birinin başının kesildiği bildirilmişti. Saldırıyı gerçekleştiren kişinin 21 yaşındaki Tunuslu mülteci Brahim Aioussaoi öğrenilince ülkede tepkiler yükselmişti. Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, İslamcı ideolojiye karşı savaştıklarını dile getirmişti.


11 saat gözaltında sorgulandılar


Ülkede tırmanan gerilim ve İslamiyet karşıtlarının baskıları sonucu son olarak Fransa'nın Albertville kentinde yaşanan bir olay akıllara durgunluk verdi.İddialara göre, Hz. Muhammed karikatürleriyle ilgili derste öğretmenlerine karşı çıkan 4 çocuk gözaltına alındı ve 11 saat boyunca burada tutuldu. Çocuklardan 3'ünün Türk birinin ise Cezayir kökenli olduğu belirtildi.


"Devlet eliyle eşkıyalık"


Olayla ilgili sert bir açıklamada bulunan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Fransa’da yaşanan bu olayın devlet eliyle gerçekleştirilen bir eşkıyalık olduğunu kaydetti. Olayın çığırından çıktığını belirten Şentop, "Büyükelçimiz oradaki ailelerimizin haklarını arayacak" diye konuştu.