Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ‘mezarda emeklilik’ diye nitelendirilen reformu sonrasında greve giden çöpçülere sendika el uzattı.

Fransa’da emeklilik yaşının 62’den 64’e çıkarılması için sunulan emeklilik reformu karşısında halk son derece öfkelenmiş, Genel İş Sendikası başta olmak üzere pek çok meslek kolu greve gittiğini duyurmuştu. Fransa’nın neoliberal Cumhurbaşkanı olan Emmanuel Macron’un ‘Mezarda Emeklilik’ olarak nitelenen bu reformu meclisi baypas ederek yasallaştırması ve halka dayandırması Fransız halkı tarafından önlenemez bir öfkeyle karşılaşmıştı. Bu olayların üzerinde Fransa’daki çöp toplayıcıları greve gitmiş ve üç hafta boyunca süren grevlerde başta Paris olmak üzere ülke genelinde çöp yığınları olmuş, göstericiler çareyi çöpleri yakarak bulmuştu.

Çöp toplayıcılarının bu grevinin ardından CGT Sendikası, Paris’te bulunan çöp toplayıcılarının Fransa’nın başkentinde binlerce ton çöpün birikmesine yol açan üç haftalık grevin askıya alınacağını duyurdu.

Paris’te bulunan çöp toplayıcıları, kanalizasyon işçileri ve kamyon şoförlerini temsil eden CGT-FDTNEEA sendikası greve daha güçlü dönebilmek adına Paris şehrinin atık ve sanitasyon sektörünün temsilcileriyle yeniden görüşmeleri gerektiğini ekledi. Sendika, grevlerde artık daha az işçi olduğunu, koordinasyonun ardından da yeniden daha güçlü bir şekilde greve döneceklerini ekledi.

Geçtiğimiz Cuma günü 10 bin ton olan çöp yığını bugün 7 bin tona indi

CGT, 29 Mart Çarşamba gününden itibaren çöp toplama grevi ve katı atık yakma tesislerine uyguladıkları abluka altına alma hareketlerini askıya aldıklarını duyururken, grevde ve mücadelede olan işçilere yakında görüşeceklerini sinyali vererek, yeniden ortaya çıkacaklarını söyledi.

Ayrıca kavganın henüz bitmediğini aktaran CGT sendikası, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Başbakan Elisabeth Borne’un bu reformunu geri çekmesi gerektiğini ve müzakere masasına gelmesi gerektiğini açıkladı.

İş insanı Erol Sabancı'ya 'yalancı' tanıklık şikayeti İş insanı Erol Sabancı'ya 'yalancı' tanıklık şikayeti

Sendika tarafından yapılan açıklamada, neoliberal Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un emeklilik reformuna karşı düzenlenen grevin 23’ününe geldikleri belirtilirken, Paris Belediye Meclisi de geçtiğimiz Cuma günü Paris’te 10 bin tonu bulan sokaklardaki toplanmamış çöp miktarının bugün 7 bin ton civarında olduğunu açıkladı.

Çöplerin 3 bin ton azalmasında Paris Emniyet Müdürlüğü’nün emriyle son günlerde bazı çöp kamyonlarının sahaya çıkması da rol oynarken, Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı katı atık idaresi operatörü Syctom’un da Cuma günü üç yakma tesisinden ikisinde ablukanın kalktığını açıkladı ve üçüncü ablukanın Emniyet Müdürlüğünün emriyle alınması bu çöp dağlarının da bir miktar alınmasını sağladı.