Fransa’da hükümetin emeklilik yaşını 62’den 64’yaşa çıkarmasının ardından halk sokağa inerek protesto düzenlemeye başladı.

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, 10 Ocak’ta yaptığo açıklamada Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un seçim vaatleri arasında yer alan emeklilik reformunun kısa süre içerisinde hayata geçirileceğini açıklamıştı. Emeklilik yaşının 62 olduğu Fransa’da 1 Eylül 2022 tarihinden itibaren yasal emeklilik yaşının her yıl kademeli olacak şekilde 3 ay yükseltilerek 2030 yılında 64’e çıkarılacağını ifade eden Fransız Başbakan Borne, 2027 yılında emeklilik maaşının tamamını alabilmek için 43 yıl prim ödeme şartının da getirildiğini 10 Ocak tarihinde yaptığı açıklamada dile getirmişti.

Bunun yanı sıra tartışmalı reforma karşı ülke çapında 19 Ocak’tan bu yana da halk pek çok kez greve gitti ve protesto gezileri düzenledi. Emeklilik reformunun ‘Emeklilik yaşını kademeli olarak 62’den 64 yaşa çıkarmayı öngören’ en tartışmalı maddesini de 9 Mart 2023 tarihinde onaylatan Senato, reformun diğer maddelerini de 12 Mart’ta onaylamıştı.

Belediye Şubat Ayından İtibaren %60 Zamlı Maaş Ödeyeceğini Açıkladı Belediye Şubat Ayından İtibaren %60 Zamlı Maaş Ödeyeceğini Açıkladı

Ülkede milyonlarca kişi emeklilik reformuna karşı çıkarak greve gitti ve protesto gezileri düzenledi

Fransız hükümeti, emeklilik yaşını 62 yaştan 64 yaşa çıkarmayı hedefleyen emeklilik reformu düzenlemeye karar verdiğini de Senato’nun reformu kabul eden oyları sonrasında açıklamış oldu. Bunun üzerine hükümetin bu emeklilik reformuna karşı ülke genelinde eğitim, ulaşım gibi farklı sektörlerde çalışan binlerce insan greve gitme kararı aldı ve Fransa’nın büyükşehirleri de başta olmak üzere 200’den fazla noktada başta Genel İş Sendikası CGT olmak üzere çok sayıda sendikanın da çağrısı ile protesto gezileri düzenlendi.

Fransa’nın başkenti Paris’te Invalides Meydanı’nda başlayan protesto gösterileri, İtalya Meydanı’nda da sona erdi. Yapılan gösteriler esnasında Fransız polisi ile göstericiler arasında arbede yaşanırken, polis göstericilere karşı biber gazı ve cop kullanırken bazı göstericileri de gözaltına aldı.

Fransa İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, ülke genelinde 480 bin kişinin gösterilere katıldığını ifade ederken Genel İş Sendikası ise gösterilere katılan kişi sayısının 1 buçuk milyondan fazla olduğunu aktardı. Öte yandan Paris Emniyet Müdürlüğü yaptığı açıklamada Paris’te düzenlenen gösteriler esnasında 17 kişinin gözaltına alındığını belirtti. Bununla beraber Fransız iş sendikaları, parlamenterleri yarın Fransa’nın Senato ve Ulusal Meclisi’nde görüşülecek olan emeklilik reformuna ilişkin yasa tasarısına da karşı bir oy kullanmaya çağırdı.