FIFA tarafından düzenlenen 2022 yılının en iyi futbolcularının seçildiği gala gecesi Fransa'nın başkenti olan Paris'te bulunan Pleyel Konser Salonu'nda gerçekleştirildi.

2010 yılından itibaren devam eden ortaklığın bitmesinden sonra hayata geçirilen FIFA En İyiler Ödülü, bu sene 7. kez dağıtıldı.

Tören, 29 Aralık 2022'de hayatını kaybeden Brezilya uyruklu asıl adı Edson Arandes Nascimento olan Pele lakabıyla tanınan efsane futbolcunun kariyerine dair kesitlerin gösterilmesi ile başladı. Törende Pele için verilen özel ödül, eşi Marcia Aoki'ye takdim edildi.

Yılın En İyi Erkek Futbolcusu Messi

Yılın en iyi futbolcularının seçildiği törende milli takımların teknik adamları ile kaptanları, basın mensupları arasından seçilmiş özel bir grup ve halkın katılımıyla yapılan oylama neticesinde PSG forması giyen Arjantinli oyuncu Lionel Messi 2022 yılının en iyi erkek futbolcusu ödülünü aldı.

Cilt Bakımı Sırları Cilt Bakımı Sırları

2022 FIFA Dünya Kupası'nda Arjantin Milli Takımı’nın şampiyonluğa ulaşmasında attığı 7 golle büyük bir başarı gösteren Messi, PSG'den beraber oynadığı takım arkadaşı Klian Mbappe ve
Real Madrid'den Karim Benzema'yı geçerek ödülü almaya hak kazandı.

FIFA'nın yılın en iyi erkek oyuncusu ödülünü 3. kez kazanan 35 yaşındaki Arjantinli milli futbolcu Messi, Aynı zamanda Ballon d'Or Altın Top Ödülü'nü ise daha önce 7 kez almıştı.

En iyilerin seçildiği bu özel gecede Barcelona'nın orta saha oyuncusu İspanyol uyruklu Alexia Putellas, geçen yıl olduğu gibi bu yılın da En İyi Kadın futbolcusu ödülünü aldı.

Yılın En İyi Teknik Adamı Scaloni

Uzun yıllar sonra Arjantin Milli Takımı'na FIFA dünya kupası şampiyonluğunu kazandıran Lionel Scaloni Erkek Futbolunda yılın en başarılı Teknik adamı seçilirken, Avrupa şampiyonluğu olan Sarina Wiegman'a Kadın Futbolunda en iyi teknik direktör ödülünü aldı.

Yılın erkek kalecisi olarak Emiliano Martinez, Yılın kadın kalecisi olarak ise İngiliz Mary Earps ödüle layık görülen isimler oldu.

FIFA Puskas Ödülü ampute futbolcu Marcin Oleksy'ye verilirken,FIFA Fair Play Ödülü'nü Gürcü futbolcusu Luka Lochoshvili kazandı.

FIFA Taraftar Ödülü ise Katar'da gerçekleşen 2022 Dünya Kupası'nda takımlarını destekleyen Arjantinli taraftarlara verildi. Ödülü, Brezilyalı güzel model Adriana Lima sundu.