Hollandalı siyasetçi Geert Wilders, Türkiye'nin cumhurbaşkanlığı oylamasında Recep Tayyip Erdoğan'ın seçilmesine dair yaptığı yorumla gündem oldu. Peki Geert Wilders kimdir? Geert Wilders daha önce neler demişti?

Webtures'dan Yenilikçi Hamle: Dijital Strateji ve Yapay Zeka Danışmanlığı Alanında Büyük İşbirlikleri Webtures'dan Yenilikçi Hamle: Dijital Strateji ve Yapay Zeka Danışmanlığı Alanında Büyük İşbirlikleri

Hollandalı siyasetçinin yurt dışında yaşayan Türklere dair yorumu sosyal medyada gündem oldu. Özgürlük Partisi lideri Geert Wilders, Hollanda’da yaşayan Türklerin, Recep Tayyip Erdoğan’a oy vermesini "Hollanda’da İslamofaşist Erdoğan’a oy veren Türklerin artık çantalarını toplayıp Türkiye’ye taşınmasını temenni ediyorum. Güle güle!" diyerek eleştirdi.

Geert Wilders açıklaması sonrası Türkiye'de gündem olduğunu görünce bir açıklama daha yaptı. Geert "Türkiye'den çok sayıda yanıt aldım. İnsanlar çaresiz ve Erdoğan başkan olarak kaldığı için hayal kırıklığına uğradılar. Kendileri orada yaşayamazken, yurtdışındaki Türklerin, Hollanda dahil, Erdoğan'a verdikleri oylarla Türkiye'nin geleceğini belirlemelerine öfkeliler. Haklılar!" diye yazdı.

Geert Wilders kimdir?

6 Eylül 1963 Venlo doğumludur. Hollanda'da Özgürlük Partisi başkanıdır. Aşırı sağcı olan Geert, İslamofobik ve göçmen karşıtıdır. Wilders, Katolik iken agnostisizme geçmiştiri. 

İslam dininin özgürlük karşıtı olduğunu düşünerek İslam'a karşıdır. Geert açıklamalarında, asıl nefretinin Müslümanlara karşı olmadığını, sadece İslam dinine olduğunu vurgulamaktadır.

Wilders bir keresinde yaptığı "Sorunun temelinde faşist İslam, Allah ve Muhammed'in hasta ideolojisi var. Bu ideolojinin kaynağı da İslami Kavgam (Mein Kampf), yani Kur'an'dır" dediği için Wilders'a karşı suç duyurusunda bulunulmuştu.