Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamaları sonrası sağlık çalışanları ve sosyal hizmet emekçileri sendika karı ile yarın iş bırakma eylemi başlatıyor olacaklar.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın hekimlerin maaşlarına yapılacak zam ile ilgili açıklamalarının ardından sağlık emekçileri 6 Aralık Pazartesi günü ülke genelinde iş bırakma kararı aldılar. 6 Aralık 2021 Pazartesi günü yapılacak iş bırakma eyleminde halkın kendilerine destek olacağını ve sağlık emekçilerini canı gönülden destekleyeceklerini belirten SES Eskişehir Şube Başkanı Birtürk Özkavak çarpıcı açıklamalarda da bulundu.

Sıfır ve 2. El araç alacaklar dikkat! Araçlar zamlanıyor Sıfır ve 2. El araç alacaklar dikkat! Araçlar zamlanıyor

unnamed-20

Tüm sağlık çalışanları için insanca yaşayacak ücret ve insanca yaşayacak çalışma koşulları talep eden Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) üyeleri yarın iş bırakma eylemi yapacak. Alınan habere göre acil, yoğun bakım, çocuk acil ve yoğun bakımı, onkoloji, diyaliz servislerinin dışında ülke genelinde iş bırakılacak.

Son yapılan açıklamalar ve gelişmeler sonucu sağlık emekçilerinin ciddi oranda kırıldıklarını ve mutsuz olduklarını belirten SES Eskişehir Şube Başkanı Birtürk Özkavak, “Siyasi iktidar aklımızla alay edercesine bir gün ek ödemeleri artıracağını söylerken ertesi gün geri çekmekte, çalışanları ayırmakta, algı oyunlarıyla sanki emekçilerinin gelirlerini artırmış gibi görünmek istemektedir. Kaşıkla verdiğini kepçeyle geri almaktadır. Biz öteden beri Sağlık Ve Sosyal Hizmet Emekçilerinin tümünün hak ettikleri ücreti almasını savunuyor ve mücadele ediyoruz. Bunu savunmaya da devam edeceğiz. Artık algı oyunlarından bıktık. İş bırakıyoruz; çünkü tüm halkımızın eşit ücretsiz nitelikli sağlık hakkı almasını istiyoruz. Halkımızın ihtiyacı olan ilaçlara ulaşabilmesini eczaneye gidip elinin boş dönmesini istemiyoruz. Tüm yurttaşlarımızın eşit, ulaşılabilir, nitelikli sosyal hizmete ulaşmasını istiyoruz. Halkımızın randevu almak için bile günlerce beklemesini istemiyoruz. Temel tüketim mallarının artık ulaşılamaz hale gelmesini istemiyoruz” dedi.

14268

Sağlık çalışanlarının talebi ise aşağıdaki şekilde açıklandı.

* Sahada iş barışını bozan, performans sistemi kaldırılarak bütün ödemeler tek kalemde yapılmasını, ayrımsız ASM (Aile Sağlığı Merkezi) emekçilerine, tıp fakültesi çalışanlarına, aile ve sosyal hizmetler çalışanlarına ve diğer tüm sağlık hizmet sınıflarına ek zam verilerek mağduriyetler giderilmelidir.

* Sabit ücretlerimize gerçek enflasyon oranında ek zam verilerek yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmalı.

* 4-B süresiz sözleşmeli ve 3+1 sözleşmeli çalışan arkadaşlarımız kadroya alınmalı.

* Hastanelerde bütün sağlık emekçilerinin çocuklarını güvenle bırakabileceği kreşler açılmalı.

* Ek Gösterge seçim vaadi olmaktan çıkarılıp 3600'den başlayarak kademeli olarak 7200'e kadar tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçilerine uygulanmalı.

* Vergi dilimi soygununa son verilerek asgari ücretten vergi alınmayıp, bunun üstündeki gelirimizin yüzde 10'a sabitlenmeli.

* Gıda, elektrik, doğalgaz gibi zorunlu temel ihtiyaç kalemlerine yapılan zamların geri alınmasını dolaylı vergilerin kaldırılmasını istiyoruz.

* Sağlık bir ekip işidir,bu ruhun ve iş barışının bozulmamasını istiyoruz.

* Ağır koşullarda çalışan sosyal hizmet emekçilerinin iş barışını bozan ücret politikasından vazgeçilmesini eşit adil bir yaklaşımla özlük haklarının düzeltilmesini istiyoruz.

* Tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin insanca yaşamasını istiyoruz.