2022 yılı itibari ile enflasyon oranları ve asgari ücrete yapılan zam sonrasında devlet yardımlarına da zam geldi. Yardım şartlarını taşıyan her vatandaş en az 11.000 TL yardım ücreti alabilecek.

Geri ödemesiz en az 11.000 TL'den fazla para veriliyor! E-devlet 'ten kontrol edin! Kim ne kadar kaç TL alacak? Ödemeler İŞKUR ve SSK kurumları tarafından yapılacak. Geri ödemesiz bir şekilde yapılacak ödeme için oldukça pratik bir başvuru yöntemi bulunuyor. Böylece 11 bin TL’den fazla miktarda bir destek almanız da mümkün oluyor! Doğum yardımında vatandaşların yardım ücretleri maaşları üzerinden hesaplanacak olup 112 gün üzerinden verilecek. Ayrıca bu yardımın tamamen geri ödemesiz olacağı remi açıklama ile duyuruldu. Genel olarak bu yardımlar ise şu şekildedir. Çocuk parası, doğum yardımı, süt veya emzirme parası, kreş parası ve son olarak da yarım günlük iş parası.

Yardım Miktarları Nasıl Öğrenilir ve Başvuru Nasıl Yapılır?

Yardımdan yararlanmak isteyen vatandaşlar yardım şartlarını ve başvurularını e-devlet üzerinden yapacaklar. İlk olarak belirlenen şifre ve T.C. kimlik numaraları ile sisteme giriş yapmaları gerekmektedir. Ardından arama bölümüne SSK yardım başvuru yazıp sorgulatmaları gerekiyor.

Arama sonucunda karşınıza çıkan adreste ki formu dikkatli ve eksiksiz bir şekilde doldurup başvuru yapabilirisiniz. Bu işlemin ardından başvurunun kabul edilmesi durumda alınacak yardım parasını da öğrenebilirsiniz. Başvurular genel olarak 15 ile 30 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Ayrıca vatandaşların tek bir başvuru hakları da bulunmamaktadır. Başvurusu kabul edilmeyen vatandaşlar ilerleyen zamanlarda tekrara başvuru da bulunabilirler.

Kamu Bankasının Konut Kredisi Taksidi 6840 TL'ye Düştü! Kendi Evine Yerleşeceklere Mart Ayında Yeni Teklif... Kamu Bankasının Konut Kredisi Taksidi 6840 TL'ye Düştü! Kendi Evine Yerleşeceklere Mart Ayında Yeni Teklif...

Çoğul Gebelikte Yardım Parası Nereden Alınacak?

Aktif olarak SSK üzerinden çalışan kadınlar, ilk doğumda 2 ay yarım gün çalışarak tam maaş alabilmektedir. İkinci doğumda ise 4 ay ve sonraki doğumlarda ise 6 ay yarım gün çalışmaları gerekmektedir. Engelli çocuğu olan kadınlar için ise bu süre 12 ay olarak belirlendi.

Çoğul gebelikte ise durum biraz değişiklik göstermektedir. Çoğul gebelikte artık ek olarak 30 gün eklenecek. Bu annenin maaşının yarısını işveren yarısını da İŞKUR ödeyecek. Ayrıca maaşlarda herhangi bir şekilde damga vergi kesintisi de olmayacak.