Çalışanların Kazanılmış Haklarına Saygı Gösterin: İşçilerin Ücretlerini ve Emeklilik Maaşlarını Ödeyin.

Fransa'da son dönemde gerçekleşen protestolara bir yenisi daha eklendi. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un emeklilik reformuna karşı olarak ayaklanan protestocular, yatırım şirketi BlackRock'ın başkent Paris'te bulunan ofisini bastı.

Perşembe günü gerçekleşen olayda, eylemcilerin işaret fişekleri ve sis bombalarıyla donanarak şirketin ofisine girdiği görüldü. Yaklaşık 100 kişinin katıldığı bu gösteride farklı işçi sendikalarının temsilcileri de yer aldı. Dayanışma Sendikası'nın (SUD) sözcüsü Jerome Schmitt, Fransız haber kanalı BFM-TV'ye yaptığı açıklamada, "BlackRock'a, işçilerin parasını ve emeklilik maaşlarını almakla suçlamak için buradayız" dedi.

ABD merkezli BlackRock, dünyanın en büyük global yatırım yönetim şirketi olup, 31 Aralık 2022 tarihi itibarıyla 8,6 trilyon dolardan fazla varlık yönetiyor. Fakat Fransa'yı ayağa kaldıran emeklilik reformu tasarısıyla doğrudan bir ilgisi bulunmuyor. Protestocu Françoise Onic'e göre, BlackRock özel emeklilik fonlarını yönettiği için işçilerin hedefindeydi. Protestoya Genel Emek Konfederasyonu'ndan (CGT) temsilciler de katılarak, ülkedeki birçok sorunun Macron yönetiminin kapitalist ekonomi politikalarından kaynaklandığını savundular.

İş insanı Erol Sabancı'ya 'yalancı' tanıklık şikayeti İş insanı Erol Sabancı'ya 'yalancı' tanıklık şikayeti

Macron hükümetinin emeklilik reformu tasarısında, mevcut emeklilik yaşının kademeli olarak her yıl 3 ay arttırılarak 2030 yılında 64'e çıkarılması planlanıyor. Senato'dan 9 Mart'ta onay alan reform planının, Ulusal Meclis'te de oylamaya sunulması bekleniyordu. Ancak Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, Anayasa'nın 49. maddesinin 3. fıkrasını devreye sokarak, tasarıyı meclis içerisinde oylamaya sunmadan 16 Mart'ta geçirdi. Bu da yeni bir protesto dalgasının başlamasına sebep oldu.

Solcu Boyun Eğmeyen Fransa'nın (LFI) kurucusu olan Jean-Luc Melenchon da perşembe günkü olan gösterilere eğitim, ulaşım ve enerji sektörlerindeki çalışanların grevine destek vermek için katıldı.

BlackRock'ın ofisinin işgal edilmesi, Fransa'daki emeklilik reformu tartışmalarına yönelik tepkileri yansıtıyor. Göstericiler, işçilerin kazanılmış haklarının korunması ve hükümetin kapitalist politikalarına karşı mücadele ediyorlar.