Papa Francis, Paskalya öncesi düzenlenen törende genç mahkumların ayaklarını yıkayıp öptü

Katoliklerin ruhani lideri olan Papa Francis, Paskalya öncesi düzenlenen geleneksel bir törende 12 gencin ayaklarını yıkayıp öptü. Islahevinde kalan ve Papa’nın ayaklarını yıkayıp öptüğü 12 gencin arasında Senegalli bir Müslüman genç ve iki kadın da yer alıyor.

Katoliklerin ruhani lideri olan Papa ,12 mahkûmun ayaklarını yıkayıp öptü

Katoliklerin ruhani lideri olan Papa, Kutsal Perşembe Günü sebebiyle Roma’da yer alan bir ıslahevinde olan 12 mahkûmun ayaklarını yıkadı ve öptü. Papa’nın 12 mahkûmun ayaklarını sırayla yıkayıp öpmesine karşılık olarak bazı mahkumlar bunu yaparken gülümseyen Papa’nın ellerinden öptüler. Bazıları ise Papa ile sohbet etti. Vatican News, Papa’nın yaptığı bu harekete yorumda bulundu. Bulunduğu yorumda Vatican News’a göre Papa’nın bu hareketi asil bir yürekten ortaya çıkan alçak gönüllülüğün ve hizmetin ne kadar önem arz ettiğini gösteren bir hareket olarak yansıdığına düşünüyorlar.

Tören için seçilenlerin arasında Senegalli Müslümanlar da yer alıyor

Katoliklerin ruhani lideri olan Papa Francis’in, Paskalya öncesi düzenlenen törende 12 mahkûmun ayaklarını yıkayıp öpmesi üzerine Vatican News, bunun asil bir yürekten çıkma alçakgönüllü bir hareket olduğu yorumunda bulundu. Tören için seçilen insanların yaşları 14 ila 25 yaşlar arasında 10 erkek ve 2 kadın olduğu öğrenildi. Olayı canlı yayınlayan Vatikan Medya’sının verdiği bilgiye göre seçilen mahkumların arasında Romanyalı, Hırvatistanlı ve Rusyalı gençlerin yanında Senegalli bir Müslümanın da yer aldığı söyleniyor.

Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay

Papa’nın, bu törene kadınları ve Katolik olmayanları dahil eden ilk Papa olduğu açıklandı

Yaklaşık 10 yıldır bu görevi sürdüren ve sürdürmeye de devam eden Papa Francis, Paskalya öncesi geleneksel ayak yıkama töreninde kadınların ve Katolik olmayan insanların dahil olmasına karşı çıkmayan ilk din lideri olduğu ortaya çıktı.