Gözaltına alınan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, sosyal medya paylaşımları üzerindeki iddialarına göre hakkında soruşturma başlatılmıştı. Bir süre gözaltına alınan Prof. Dr. yurt dışına çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı. Jeofizik Yüksek Mühendisi, sosyal medya platformu üzerinden yaptığı paylaşımlarda ‘halkı kin ve düşmanlığa itmek’ suçuyla göz altına alınmıştı.

AA’nın haberine göre, Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturması kapsamında, 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlere yönelik ‘İlk iki gün asker getirilmediği için bölgedeki kadınlara tecavüz edilmiş.’ şeklindeki sosyal medya paylaşımı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan’ın ‘halkı kin ve düşmanlığa itmek’ suçuyla, Elazığ’da gözaltına alınmasına ve Malatya’ya getirilmesine sebep oldu.

Emniyet işlemlerinden sonra adliyeye çıkarılan Ercan, savcılık sorgusu sonrasında ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ suçundan sevk edildi. Sevk edildiği nöbetçi hakimlikte, yurt dışına çıkış yasağı konularak adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Ercan’ın gözaltına alınmasına tepki gelmişti

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Ercan’ın gözaltına alındığını üzülerek öğrendiğini belirtti. Olayla ilgili düşüncelerini, Twitter üzerinden paylaştı.

"Meslektaşım Prof.Dr. Ahmet Ercan’ın gözaltına alındığını üzülerek öğrendim. Deprem konusunda halkını aydınlatmaya çalışan bir bilim adamının böyle bir muameleye maruz kalması üzücüdür ve ülkemize yakışmıyor."

Prof. Dr. Naci Görür ’ün yanında, pek çok isim de Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan’ın gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, düşüncelerini şu şekilde ifade etti:

Halkbank duyurdu! 10 bin TL'ye kadar Emeklilere ödemeler verilecek! Halkbank duyurdu! 10 bin TL'ye kadar Emeklilere ödemeler verilecek!

“Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan bölgede meydana geldiğini duyduğu olayları Twitter’da paylaştığı için gözaltına alınmış. 75 yaşında bir deprem uzmanı neden halkı kışkırtsın. Yapmayın. Doğru değil ise ‘Hocam kaldırın’ dersiniz, siler. Stadyumları sustur, hocayı tutukla. Yeter artık.”