Altılı Masa’nın 3 Mart 2023 Cuma günü yaşadığı Cumhurbaşkanlığı krizinden sonra masadan ayrılan İYİ Parti Lideri Meral Akşener, bugün yapılan toplantıya katıldı.

2 Mart Perşembe günü Demokrat Parti, Saadet Partisi, İYİ Parti, Deva Partisi, Gelecek Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin liderleri 13. Cumhurbaşkanı adayını belirlemek için Altılı Masa’nın 12’inci toplantısına katılmıştı. Toplantı sonrası 6 lider uzlaşmaya varıldığına dair imzaladıkları mutabakat metnini paylaşmıştı. Ancak 3 Mart Cuma günü İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhurbaşkanı adayı hususunda anlaşamadıklarını dile getirmiş ve masadan ayrıldığını duyurmuştu.

Audi A4 Mart Ayı Fiyat Listesi Açıklandı! Bu Aya Özel İndirimler Havada Uçuşuyor! Audi A4 Mart Ayı Fiyat Listesi Açıklandı! Bu Aya Özel İndirimler Havada Uçuşuyor!

İYİ Parti Lideri Akşener, kamuoyunda yapılan anketleri masada dile getirdiğini ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın da bu anketlerde rahatlıkla kazanabileceklerini gördüklerini ifade ettiğini belirtmişti. 5 parti liderinin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığı konusunda anlaştıklarını söyleyen İYİ Parti Lideri, masanın millet için değil şahsi çıkarlar için bir arada olduğunu beyan etmişti. Akşener konuşmasının sonunda ise ABB Başkanı Mansur Yavaş’ı ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu Cumhurbaşkanlığı adaylığına davet etmiş ve ‘Millet sizi göreve çağırıyor. Ya Tarih Olacağız Ya Da Tarih Yazacağız’ ifadelerine yer vermişti.

İYİ Parti Lideri’nin bu açıklaması sonrasında ABB Başkanı Mansur Yavaş ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklediğini duyurmuştu. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise 11 büyükşehir belediye başkanını ivedi bir şekilde Ankara’ya çağırmış ve sosyal medyadan da bir video yayınlamıştı. Videoda ‘Halil İbrahim Sofrası’ diyerek tabir ettiği Altılı Masa’nın aynı kararlılıkla yoluna devam edeceğini ve bu masanın da her daim birleştirici olacağını dile getirmişti.

Bugün öğlen saatlerinde ise ABB Başkanı Mansur Yavaş ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun bilgisi dahilinde İYİ Parti Lideri Meral Akşener ile sürpriz bir görüşme gerçekleştirdi. İki büyükşehir belediye başkanı Meral Akşener’in masaya dönmesi için arabuluculuk yaptı.

İYİ Parti lideri Meral Akşener ile iki büyükşehir belediye başkanın görüşmesinin ardından hem İBB Başkanı İmamoğlu hem de ABB Başkanı Yavaş, kamuoyu karşısına geçip açıklamalarda bulundu. İki büyükşehir belediye başkanı ‘Millet İttifakı’nın Büyükşehir Belediye Başkanları olduklarını dile getirirken, Altılı Masa’nın beraber yola devam etmeleri gerektiğini de açıkladılar. Yapılan açıklamaların ardından İYİ Parti Sözcüsü Kürşat Zorlu da kameraların karşısına geçerek, ABB Başkanı Yavaş ile İBB Başkanı İmamoğlu ile beraber yapılan görüşmenin verimli geçtiğini ve İYİ Parti Lideri Meral Akşener’in iki önemli isim için de ‘Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı’ formülünü ortaya attığını duyurdu. Aynı zamanda İYİ Parti Sözcüsü Kürşat Zorlu, İYİ Parti Lideri Meral Akşener’in de bu formülün kabul edilmesi durumunda da bugün yapılacak olan Saadet Partisi ev sahipliğindeki Altılı Masa toplantısına katılabileceğini ifade etti