İran’ın 6 eyaletinde daha, onlarca kız öğrencinin okula gitmelerini engellemek isteyenler çocukları zehirledi.

İran’da son zamanlarda kız öğrencilerin zehirlenme vakalarının önü alınamıyor. Acil servisler zehirlenme vakalarıyla dolup taşarken bu eylemin de kız çocuklarının okula gitmesini engellemek amacıyla yapıldığı iddia ediliyor.

İran’ın resmi ajansı olan IRNA, Kuzey Horasan, Fars, Rezevi Horasan, İsfahan, İlam ve Huzistan’ da daha önce yaşanan zehirlenme vakalarının yaşandığını ortaya çıkardı. Geçtiğimiz haftalarda 650’den fazla kız çocuğu zehirlenmiş ve hepsinin de semptomları birbiri ile aynıydı. Hiçbir çocuğun zehirlenmeye bağlı olarak yaşamını yitirmemesi de sevindirici tek haber olmuştu.

Son 3 ayda binden fazla kız öğrenci okula gitmesin diye kasten zehirlendi ve bu kız öğrencilerin de hepsi hastaneye kaldırıldı

3 aydır birilerinin çocukları zehirleyip okula gitmelerini engellemek istemelerinin ardından yeniden kız çocuklarının zehirlenmesi için eylemlerde bulunuldu ve bu olayın üzerine de Kuzey Horasan Eğitim Genel Müdürü olan Ebulkasım Ekberi de açıklamalarda bulundu. Genel Müdür Ekberi, eyaletin Bocnurd şehrindeki iki okulda 46 kız çocuğun zehirlendiğini ve bu çocukların da zehirlenme belirtileriyle de hastanelere kaldırıldığını belirtti. Eğitim Genel Müdürü Ebulkasım Ekberi, öğrencilerin daha önceki vakalardaki gibi mide bulantısı, halsiz ve baş dönmesi şikayetlerinin olduğunu ve bu belirtiler ile de hastaneye kaldırıldıklarını ifade ederken tedavi altına alınan çocukların da durumlarının iyi olduğunu açıkladı.

Öte yandan Fars eyaletinin Eyvan şehri, İsfahan eyaletinin Kaşan ve Rezevş şehri, Horasan eyaletinin Meşhed şehri ve Huzistan eyaletinin de Ahvaz şehirlerinde ise onlarca öğrencinin de mide bulantısı, baş dönmesi ve halsizlik belirtileri ile hastaneye kaldırıldıkları ve tedavi altına alındıkları ifade edildi.

Huzistan eyaletinin 6 şehrinde ise şu ana kadar 700’den fazla kız öğrenci zehirlendi ve bu 700’den fazla öğrencilerin 200’ünün de müşahede altına alındığı ifade edildi.

TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE! TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE!

Diğer bir yandan İran Eğitim Bakanı olan Yusuf Nuri de İran’da 3 ay boyunca süregelen ve önü asla kesilmeyen zehirlenme vakaları için de açıklamalarda bulundu ve halktan da bu konuyla ilgili özür diledi. İran Eğitim Bakanı Yusuf Nuri, devlet televizyonunda canlı olarak yaptığı açıklamada, kız çocuklarının velilerinin endişelerini tamamen anladığını ifade etti. Eğitim Bakanı Yusuf Nuri, velilerin endişelenmemeleri için çalışmalara ağırlık verdiklerini belirtirken, okul yetkililerine de gereken açıklamaları yapmaları talimatı verdiklerini ve konuyla ilgili de araştırmaların hız kesmeden süreceğinin de altını çizdi.