Gözleriniz kaşındığında ve sulandığında, alerjinizin devreye girdiğinin bir işareti olduğunu bilirsiniz. Ancak gözlerinizin size başka birçok sağlık durumu hakkında da ipuçları verebileceğini biliyor muydunuz?

Bu, düzenli göz muayenelerinin sağlık bakımı rutininizin önemli bir parçası olmasının nedeninin bir parçasıdır. Optometrist Kristi Stalker, OD, gözlerinizin ipucu verebileceği diğer bazı sağlık koşullarını anlatıyor.

Stres

Hiç büyük bir sunumdan bir gün önce başlayan sinir bozucu bir göz seğirmesi yaşadınız mı? Bu sadece bir tesadüf değil. Dr. Stalker, göz seğirmesinin en yaygın suçlularının uyku eksikliği, çok fazla stres veya çok fazla kafein olduğunu söylüyor.

Çok can sıkıcı hale gelirse, seğirmeyi gidermek için göze serin bir paket kullanmayı deneyin. "Yine de tüm gözünüz kapalıysa, bu doktorunuz tarafından değerlendirilmesi gereken bir sorunun işaretidir" diye ekliyor.

gozlerinizin-sizi-uyariyor-olabilecegi-6-saglik-sorunu-3

Diyabet

Aralıklı bulanık görme gibi görünen şey, birinin diyabetle ilgili bir göz sorunu olduğunun bir işareti olabilir. Dr. Stalker, “Sabahları daha iyi ve büyük bir yemek yedikten sonra görmeleri bulanık olabilir” diye açıklıyor. Bunun nedeni, yüksek kan şekeri seviyelerinin göz merceğinin şişmesine neden olarak görüşü bulanıklaştırabilmesidir.

Cilt Bakımı Sırları Cilt Bakımı Sırları

Uzun süreli yüksek kan şekeri seviyeleri, görme kaybına neden olabilen diyabetik retinopati adı verilen daha ciddi bir duruma yol açabilir. Şeker hastalığınız varsa, her yıl göz muayenesi yaptırmanız özellikle önemlidir.

Yüksek tansiyon

Hipertansiyon, kanı retinaya ileten kan damarlarına zarar verebilir. İlk başta gözlerinizde veya görüşünüzde bir fark görmeyeceksiniz, ancak bir göz doktoru göz içindeki damarlara baktığında bunu tespit edebilir.

Güneşe aşırı maruz kalma

Gözün beyazındaki pembe veya sarı bir yumru, çok fazla güneş ışığına maruz kalmanın konjonktivaya zarar verdiğini gösterebilir. Dr. Stalker, "Genişleyebilir ve daha da büyüyebilirler ve sonunda vizyonunuzu engelleyebilirler" diye açıklıyor. Tam UV koruması sunan ve gözlerinizi tamamen kapatan iyi bir güneş gözlüğüne yatırım yapın.

Retina Dekolmanı veya Migren

Gözde uçuşan cisimler görmek genellikle ciddi bir şeyin işareti değildir, ancak görüş alanınızda şimşek çakması veya karanlık olduğunu fark ederseniz, bu acil tıbbi müdahale gerektiren bir oküler acil durumun işaretidir.

Bu ani flaşlar, migrenin habercisi olanlardan farklıdır. Dr. Stalker, "Bazen insanlar, boyutu genişleyen ve tekrar küçülen 20 dakikalık uzun titreyen veya parıldayan bir ışık fark eder," diye açıklıyor. Bu, bir baş ağrısının izleyebileceği bir oküler migrenin başlangıcı olabilir.

gozlerinizin-sizi-uyariyor-olabilecegi-6-saglik-sorunu-2

Kan pıhtılaşma sorunu

Gözünüzün beyazında kırmızı bir leke mi gördünüz? Gözdeki kırık kan damarları genellikle ıkınma (ağır kaldırma, öksürme veya hapşırma) sonucu oluşur ve kalıcı hasara neden olmaz. Dr. Stalker, "Çok endişe verici görünüyor, ancak genellikle bir tedavi yok - önümüzdeki iki hafta içinde çözülecek" diyor.

Ancak bu birden çok kez olursa, bir kanama sorununa işaret edebileceğinden doktorunuza görünün.