Altın fiyatları ABD’nin açıkladığı verilerden sonra yüzde 1 daha yükselerek 2 bin dolar bandını geçti. Gram altın fiyatları da bu sebeple bin 251 lira oldu ve rekor kırdı.

Altın fiyatları ABD’nin açıkladığı verilerden sonra yüzde 1 daha yükselerek 2 bin dolar bandını geçti. Gram altın fiyatları da bu sebeple bin 251 lira oldu ve rekor kırdı.

Altının ons fiyatı 2 bin liralık bandı aştı

Sabah saatlerinde yüzde 0,1’lik bir düşüş ile bin 981 dolar civarlarında işlem gören spot altının ons fiyatı yüzde 1,2’lik bir yükseliş göstererek 2 bin 25 dolar bandını geçti. Bu yükseliş bu yılki en yüksek fiyat olarak belirlendi. Gümüş ise altının yükseldiği bu süreçte yüzde 3,2’lik bir prim ile 24,78 dolardan işleme açıldı.

ABD’de daha yeni açıklanan fabrika siparişleri verisi şubat ayında tahmin edilen değerden çok daha fazla düşüş gösterdi. Ülkedeki açık iş sayısı 2021 yılından bu yana ilk defa 10 milyonun altına düştü. ABD’de cuma günü açıklanması planlanan tarım dışı istihdam verisi, piyasadaki herkes tarafından radarda tutuluyor.

Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir? Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir?

Bu yıl yaklaşık olarak yüzde 9’luk bir yükselişe giden külçe altın, küresel ekonomideki görünüm ve enflasyon endişesiyle volatil bir seyir gösterdi. Küresel piyasalarda yaşanan bankacılık krizi ile ilgili gelişmeler herkesin ilgi odağı olurken altının ons fiyatındaki bu artış geçen yılki mart ayından itibaren ilk defa 2 bin dolar seviyesini görmüştü.

Altının artışı bir tek altın yatırımı yapanlara yaradı.

ABD’de dünyada bulunan paranın büyük bir çoğunluğu bulunuyor. Bu da ABD’nin ekonomisindeki değişimlerin diğer ülkeleri de bir o kadar etkileyeceği anlamına geliyor. ABD’de altının ons fiyatındaki bu yükseliş yakın zamanda diğer ülkeleri de etkileyecektir. İsviçre’de ve ABD’de bankacılık sektöründe yaşanan kriz tüm gözleri üzerine alırken bu arada altın aradan sıyrılıyor. İnsanlar, altının bu yükselişinin farkında olabilecekler mi belli değil. Fakat, yatırımını daha önceden altın alarak yapan kişiler altının bu yükselmesinden kar sağlayan tek kişiler olacak.