Otomobil ve hafif ticari araç pazarında bir büyüme yaşandı...

Otomobil ve hafif ticari araç pazarında bir büyüme yaşandı. Bu büyümeye göre otomotiv satışları 2022 Mart ayına göre yüzde 61,7’lik bir artış yaşadı. Bu artış tüm zamanların en yüksek mart ayı satışları olarak göze çarptı.

10 yıllık mart ayı ortalamalarından yüksek bir büyüme

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) mart ayı verilerine bakılırsa Türkiye otomobil ve hafif ticari araçlardaki toplam satış değerleri, Ocak-Mart 2023 döneminde geçen yıl aynı döneme göre yüzde 55,2 artış yaparak 235 bin 971 adet olarak tespit edildi.

Cilt Bakımı Sırları Cilt Bakımı Sırları

Otomobil satışlarında Ocak-Mart boyunca geçtiğimiz yıla oranla yüzde 50,1 artış yaşanarak 175 bin 421 tane satış yapılırken hafif ticari araç satışlarında ise yüzde 71,9’luk bir artış görüldü. Bu yılki mart ayına göre otomobil ve hafif ticari araç satışları Mart 2022 ayına göre yüzde 61,7’lik bir artış gösterdi. Otomobil ve hafif ticari araç satışlarında 10 yıllık mart ayı ortalamalarına bakılırsa yüzde 50 büyüme gözüküyor. Otomobil satışlarında 10 yıllık mart ayı ortalamalarına oranla yüzde 47,9 büyüme yaşanırken, hafif ticari araç satışlarında ise yüzde 57,4 büyüme görüldü.

Tercih edilen tipler ve segmentler

Tercih edilen arabaların, tercih edilme oranı tiplerine ve segmentlerine göre değişiyor. Satışların yüzde 89 gibi büyük bir bölümünü vergi oranları düşük seviyelerde olan A, B ve C segmentlerindeki araçlar oluşturdu. Segmentlere göre değerlendirildiğinde bu segmentler tercih edilirken, gövde tipi olarak bakıldığında en çok tercih edilenler yüzde 46,6 oranlar SUV otomobilleri oldu. Şanzıman olarak ise otomatik şanzıman daha çok tercih ediliyor.

Otomobil alırken ekonomi ve rahatlığa bakılıyor

Bu verilere bakarak insanların otomotiv alırken düşündükleri iki şey ekonomik ve rahat olması. Ekonomik olarak bakmalarını vergi oranı düşük olan araçları tercih etmelerinden rahat bir şekilde anlayabiliriz. Dünyanın her yerinde yaşanan enflasyon sebebi ile insanların genellikle alacakları üründe baktıkları ilk şey parasının ne kadar olduğu oluyor. Ekonomik olarak kendi bütçelerine uygun olanı bulduktan sonra insanlar rahatlığına bakıyor. Bunu da otomatik şanzımanlı otomobillerin tercih edilmesinden anlayabiliriz. Özellikle şehir içinde arabasını kullanacak insanlar, yoğun trafikte sürekli vites ile oynamamak için otomatik şanzıman tercihinde bulunuyor.